Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare delegare sofer de tir pe Comunitatea Europeana
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare delegare sofer de tir pe Comunitatea Europeana

Buna ziua, in urma refuzului meu de a rupe pauza legala in doua (ma aflam pe teritoriul Germaniei), am fost trimis acasa dupa doua saptamani, fara sa imi fie comunicat de catre societate nici un fel de act care sa modifice perioada delegarii. Perioada delegarii de 60 de zile si diurna cuvenita erau mentionate in act aditional la contractul de munca. Dupa ce am fost trimis acasa, desi am solicitat reluarea activitatii, angajatorul m-a pontat nemotivat si nu mi-a platit nici macar salariul pe tara. In aceasta situatie, as putea obtine in instanta sa-mi plateasca atat salariul cat si diurna aferenta integii perioade de delegare convenite?
Puteti sesiza si ITM-ul in legatura cu neplata salariului si a diurnei ori apela la medierea conflictului.

Detalii
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Angajatorul mi-a platit salariul si diurna pentru perioada efectiv lucrata. Eu sunt nemultumit ca m-au trimis abuziv in tara,cu 45 de zile inainte de expirarea perioadei de delegare si ca au scris nemotivat in pontaje pentru aceste 45 de zile. Au dreptul sa intrerupa fara un motiv obiectiv perioada de delegare agreata de comun acord?
Perioada de delegare a fost materializata intr-un act aditional la c.i.m.?
Da, a fost semnat un act aditional la contractul de munca.
mihaipavel, utilizator
In acest caz, modificarea nu poate fi unilaterala ... puteti promova o actiune in instanta.