Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Care sunt pasii si termenelenecesare pentru incheierea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Care sunt pasii si termenelenecesare pentru incheierea procesului ?

Dupa castigarea apelului definitiva,.pronuntata pe net ,,ce pasi trebuiesc facuti pentru finalizarea procesului ?La ce interval de timp ?Multumesc
procesul s-a finalizat, dacă nu este deschisă și calea de atac a recursului.
urmează să primiți acasă hotărârea, după care cereți instanței aplicarea ștampilei cu mențiunea ”definitivă”.
Multumesc pentru răspuns .Vă rog să-mi mai spuneți ce înseamnă precizarea scrisă pe net!"Pronunţată prin punerea soluţiei la dispozi?ia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei," ?Părțile se adresează grefierului ? O seară bună
E doar o formulare,o sa primiti sentința comunicată prin posta.Daca vreti sa urgentati mergeți la interval de 2-3 săptămâni și întrebați dacă s a redactat .După o luna-doua faceti o cerere de urgentare etc.
Daca în Hotărâre este menționaț că este " definitivă" mai este necesară aplicarea ștampilei cu mențiunea definitivă sau nu ?mulțumesc
Hotărârea nu are practic nici o" valoare" daca nu o legalizati la arhiva/registratura instanței care a pronuntat-o.Pt a o putea pune în executare trebuie îndeplinită această formalitate.Luati o cerere de legalizare de la xeroxul instanței,achitați taxă de timbru de 5 lei per exemplar și solicitați mai multe exemplare ,probabil o sa aveti nevoie .