avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... copia unei hotarari judecatoresti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

copia unei hotarari judecatoresti

Am o H.J. care a devenit greu lizibila ,(a fost scrisa la masina in mai multe exemplare - la indigo). Ce trebuie sa fac pentru a obtine o copie a documentului ?
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 19:49, 20 August 2011
Solicitati o copie legalizata de la instanta de fond unde hotararea a ramas definitiva si irevocabila cu mentiunile existente in caile de atac(daca este cazul)
Costuri: 2 lei taza judiciara de timbru pentru legalizare cat si timbru judiciar de 0.15 lei si cate 1 leu/pagina pentru fiecare fila a hotararii(daca se solicita si copia)

Cu toata stima

Vasile BUTUCARU
mergeti la instanta care a pronuntato si scoateti alta hotarare
mergeti la arhiva instantei care a pronuntat hotararea si solicitati eliberarea unui duplicat.
Formulati o cerere pentru eliberarea unei copii xerox a hotararii respective.
Cererea se adreseaza presedintelui instantei respective.
Dupa eliberarea acestei copii, formulati o cerere de legalizare a acesteia.
Pentru legalizare aveti nevoie de :
-cerere adresata presedintelui instantei,
-taxa de timbru de 2.00 lei,
-timbru jud. de 0,15 lei,
-hotararea a carei legalizare se solicita.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotarare judecatoreasca divort prin acord ionutgcalin ionutgcalin Buna ziua,ma puteti ajuta va rog frumos prin a-mi spune ce acte imi sunt necesare(taxe,timbre judiciare...etc.) pentru a obtine o copie sau o alta hotarare ... (vezi toată discuția)
Duplicat/copie sentinta definitiva si irevocabila ionut_olteanu_ro ionut_olteanu_ro Buna ziua! Asa cum reiese din titlu, vreau sa obtin o copie legalizata sau un duplicat, dupa o sentinta a tribunalului, fiindu-mi necesara la Finante, in ... (vezi toată discuția)
Cum pot intra in posesia unei alte copii ale unei hotarari judecatoresti? ContSters160566 ContSters160566 In 2005 am castigat un proces de paternitate cu drept de apel... uletrior, respectivul, a pierdut recursul facandumi-se hotararea definitiva si irevocabila. ... (vezi toată discuția)