Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... copia unei hotarari judecatoresti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

copia unei hotarari judecatoresti

Am o H.J. care a devenit greu lizibila ,(a fost scrisa la masina in mai multe exemplare - la indigo). Ce trebuie sa fac pentru a obtine o copie a documentului ?
Solicitati o copie legalizata de la instanta de fond unde hotararea a ramas definitiva si irevocabila cu mentiunile existente in caile de atac(daca este cazul)
Costuri: 2 lei taza judiciara de timbru pentru legalizare cat si timbru judiciar de 0.15 lei si cate 1 leu/pagina pentru fiecare fila a hotararii(daca se solicita si copia)

Cu toata stima

Vasile BUTUCARU
mergeti la instanta care a pronuntato si scoateti alta hotarare
mergeti la arhiva instantei care a pronuntat hotararea si solicitati eliberarea unui duplicat.
Formulati o cerere pentru eliberarea unei copii xerox a hotararii respective.
Cererea se adreseaza presedintelui instantei respective.
Dupa eliberarea acestei copii, formulati o cerere de legalizare a acesteia.
Pentru legalizare aveti nevoie de :
-cerere adresata presedintelui instantei,
-taxa de timbru de 2.00 lei,
-timbru jud. de 0,15 lei,
-hotararea a carei legalizare se solicita.