Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum pot intra in posesia unei alte copii ale unei ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum pot intra in posesia unei alte copii ale unei Hotarari Judecatoresti?

In 2005 am castigat un proces de paternitate cu drept de apel... uletrior, respectivul, a pierdut recursul facandumi-se hotararea definitiva si irevocabila. Insa, acum 2 saptamani, i-am dat hotararea tatalui baietelului meu pentru cateva ore ca el si-a pierdut-o pe-a lui, si acesta mi-a uzat hotararea ( scrisul fiind indescifrabil ).. Intrebarea mea este urmatoarea: Cum as putea sa intru in posesia unei alte copii ale hotararii ce-o aveam definitiva? Care este procedura corecta ptr a intra in posesia unei altei copii? Va multumesc!
Cu ceea ce a ramas din hotararea deteriorata, mergeti la instanta unde s-a judecat fondul si solicitati eliberarea unei copii cu valoare de original.
Formulati o cerere de eliberare a unei copii xerox a respectivei hotarari si ulterior formulati cerere pentru legalizare acesteia.
Pentru legalizare aveti nevoie de :
-cerere adresata presedintelui instantei,
-taxa de timbru de 2.00 lei,
-timbru jud. de 0,15 lei,
-hotararea a carei legalizare se solicita.
Va multumesc frumos pentru raspuns..! Acum sa vad daca voi reusi sa obtin o noua copie a hotararii, inainte de vacanta Judecatorilor..:) Inca o data, multumiri sincere! Cu stima, Maria!