Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... hotarare judecatoreasca divort prin acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

hotarare judecatoreasca divort prin acord

Buna ziua,ma puteti ajuta va rog frumos prin a-mi spune ce acte imi sunt necesare(taxe,timbre judiciare...etc.) pentru a obtine o copie sau o alta hotarare judecatoreasca,pentru ca originalul l-am pierdut..:( Va multumesc frumos
in aceasta situatie merget la grefa instantei si cereti cu buletinul copie dupa hotarirea judecatoreasca . este bine sa stiti si numarul de dosar al pricini ce a facut obiect al judecatii. succes
.
Aveti de formulat 2 cereri:
-prima cerere este aceea de eliberare a unei copii xerox a sentintei de divort,
- dupa elibererarea copiei sentintei, formulati o a doua cerere prin care solicitati legalizarea sentintei respective si anexati o taxa de timbru de 2.00 lei, un timbru jud. de 0,15 lei si sentinta a carei legalizare se solicita.
Ambele cereri se formuleaza pe nr. de dosar in care a fost pronuntata sentinta si se adreseaza presedintelui instantei respective.