Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cheltuieli judecata/executare silita Asoc.Prop. vs. ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cheltuieli judecata/executare silita Asoc.Prop. vs. Proprietar

Asociatia de Proprietari introduce actiune de executare, in urma contestatiei, instanta decide abuz si stabileste/obliga prin hotarare definitiva (necontestata prin apel, etc) ca Asociatia sa plateasca cheltuieli judecata si de procedura executare. Respectiva Asociatie Prop. nu face niciun demers in achitarea sumelor.
Intelegem ca aceste asociatii de proprietari SUNT LIBERE si SCUZABILE in GRESELI de REGULA, VOITE.
Este normal ca restul proprietarilor sa plateasca actiunile introduse abuziv ?
Ma intereseaza cadrul legal (si nu interpretari )
Va multumesc
Nu am inteles care este problema.
Asociatia are de dat bani si nu achita sau cum?
Se face executare silita.
Mai exista si varianta compensarii cu sumele.pe.care le datoreaza la.cotele de intretinere.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Atat timp cat una dintre parti=proprietarul detine hotarare judeactoreasca definitiva favorabial,pentru materializare,are dreptul legal sa apeleze la executor judecatoresc care sa demareze procedura de executare silita hotarare judecatoreasca-indiferent de interesul asociatieid e proprietari
Nu este legal ca proprietarii sa suporte prejudiciile financiare generate de actiuni netemeinic promovate