avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cheltuieli judecata/executare silita Asoc.Prop. vs. ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cheltuieli judecata/executare silita Asoc.Prop. vs. Proprietar

Asociatia de Proprietari introduce actiune de executare, in urma contestatiei, instanta decide abuz si stabileste/obliga prin hotarare definitiva (necontestata prin apel, etc) ca Asociatia sa plateasca cheltuieli judecata si de procedura executare. Respectiva Asociatie Prop. nu face niciun demers in achitarea sumelor.
Intelegem ca aceste asociatii de proprietari SUNT LIBERE si SCUZABILE in GRESELI de REGULA, VOITE.
Este normal ca restul proprietarilor sa plateasca actiunile introduse abuziv ?
Ma intereseaza cadrul legal (si nu interpretari )
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 16:37, 7 Decembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu am inteles care este problema.
Asociatia are de dat bani si nu achita sau cum?
Se face executare silita.
Mai exista si varianta compensarii cu sumele.pe.care le datoreaza la.cotele de intretinere.
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Decembrie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Atat timp cat una dintre parti=proprietarul detine hotarare judeactoreasca definitiva favorabial,pentru materializare,are dreptul legal sa apeleze la executor judecatoresc care sa demareze procedura de executare silita hotarare judecatoreasca-indiferent de interesul asociatieid e proprietari
Nu este legal ca proprietarii sa suporte prejudiciile financiare generate de actiuni netemeinic promovate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restanță la întreținere Monycadaniela Monycadaniela Bună. Am si eu o intrebare:pe data de 28 august 2017, părinții mei sunt chemați in instanță pentru o datorie de 1300 ron neplătită la întreținere. ... (vezi toată discuția)
Restanta la un apartament cu proprietarul decedat geroge geroge familia mea detine un apartement,avem restanta la intretinere ,ce se intimpla daca suntem actionati in judecata ,tinind cont ca tatal meu este decedat si nu ... (vezi toată discuția)
Un cetatean strain a dobandit un apartament din 1997. de la momentul ... adriana24 adriana24 Un cetatean strain a dobandit un apartament din 1997. De la momentul dobandirii si pana in prezent nu si-a achitat impozitele la bugetul local si obligatiile ... (vezi toată discuția)