Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Ce indemnizație de șomaj mi se cuvine daca am 25 ani vechime și un salariu de 2080 lei
Legea 76/2002
art.39
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
.....

Referitor la cuantumul indemnizatiei de somaj, aceasta este stabilita, de asemenea, in functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:
- 75% din valoarea ISR -indicatorul social de referinta , 500 lei - pentru persoanele care au un stagiu de cotizare de cel putin un an;
- 75% din valoarea ISR plus o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare a unei cote procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare:
3% pentru cei cu un stagiu de cotizare de cel putin trei ani;
5% pentru cei cu un stagiu de cel putin cinci ani;
7% pentru cei cu un stagiu de cel putin zece ani;
10% pentru cei cu un stagiu de cel putin 20 de ani.

In speta,indemnizatia de somaj va fi de 75% x 500 lei + 10 % x media salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare.