avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1869 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Stb sa amenda
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Stb sa amenda

Buna ziua,
Nu am validat cardul in autobuz iar controlul a incercat sa mi ceara amenda pe loc insa fara legitimare din partea lor
Nu am avut ci la mine
Pv nu au facut si nu mi -au dat nimic la mana
Au zis ca-mi vine amenda acasa
E normal asa? Fara legitimare si nimic la mana?
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 16:04, 10 Decembrie 2019
Buna ziua,
Vor spune ca ati fost recalcitrant, nu ati dorit sa colaborati...
Nu ar strica sa aveti martorii si sa depuneti o sesizare la dumealor.
Puteti solicita si vizionarea imaginilor camerelor de supraveghere din acel autobuz ( dar depuneti plangerea mai repede, nu stiu cat stocheaza aceste imagini...)
Plangerea o depuneti in doua exemplare, din care macar pe exemplarul ce ramane la dvs. sa fie stampila de inregistrare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anulare amenda ratb Ktulu7 Ktulu7 Buna ziua. In data de 21.08.2014 am calatorit cu RATB de 4 ori ( cu tramvaiul 46 pe ruta Republica - Gara de Nord dus – intors, cu autobuzul 101 si ... (vezi toată discuția)
Se poate da amenda de catre ratb doar pe baza cardului nominal SimonaI SimonaI Buna ziua, Va rog sa ma sfatuiti ce e de facut in urmatoarea situatie: - zilele trecute am fost controlata in autobuz de catre 2 controlori care s-au ... (vezi toată discuția)
Acuzare cerere mita Valy76 Valy76 Situatia este urmatoarea: la un control in autobuz, am fost gasit cu cardul de calatorie nevalidat. Am coborat din autobuz impreuna cu un controlor, ulterior ... (vezi toată discuția)