Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal

Buna ziua. Acum cateva zile am avut un accident rutier, eu am fost de vina, d-na din masina din fata mea a pus frana brusc dupa ce vreo 3, 4 km m-a sicanat in trafic, dând cand semnal stanga, cand semnal dreapta. Singura problema la masina dansei este ca i s-a deplasat bara din spate ( nu a căzut) si i-a căzut toba. Vorbesc cu ea si ii spun sa rezolvăm cumva pentru că eram si cu cel mic dupa mine, dânsa tot insista sa chem politia, deși i-am explicat că nefiind victime politia nu vine. Am sunat la 112 și binenteles operatorul mi-a spus că fiind accident fara victime politia nu vine. Pana la urma d-na care era in dreapta in masina pe care am lovit-o acuza dureri de cap, apoi a sunat dânsa la secția de poliție si a venit un echipaj care m-a legitimat si apoi a întrebat dacă suntem bine, răspunsul din partea tuturor a fost ca nimeni nu are nimic, asa ca i-au spus d-nei sa facem amiabilă. Neavând o amiabilă la mine am stabilit sa mergem undeva unde se fac acte auto pentru a lua o amiabilă si a face copii pentru a ii da d-nei amiabilă. Dansa se urca in masina cu soțul si dusă a fost ( spre acel loc sa facem amiabila), eu rămânând mai in spate. Am asteptat aproximativ o oră acolo dar ei nu au mai aparut. După ce am dat câteva telefoane mi-am dat seama ca nu am nr de la masina dansei ( masina a rămas la locul accidentului ) si m-am decis să mă duc să iau numărul dansei ca sa merg la politie sa declar accidentul. Ajung la locul accidentului si SURPRIZA masina dispăruse. Nefiind din zona am tot cautat secția de poliție si am mai pierdut câteva zeci de minute. Ajung la politie, dau declarație, copii dupa acte, iau dovada pentru reparație, procesul verbal si plec acasa. A doua zi de dimineață sunt sunata de la secția de poliție de pe raza unde s-a produs accidentul sa ma întrebe dacă am fost la politie sa declar accidentul si ca d-na de la volan este la spital, ca mi-a cerut nr de telefon si nu am vrut să îl dau, ceea ce nu este adevărat. Dansa a facut poze, eu nu. Eu aveam nr de telefon in geam, in fine. Ma duc la secție in aceași zi si binenteles ca mi-au luat permisul si mi-au dat dovadă, mi-au spus că d-na nu a vrut să renunțe la plângere si ca imi vor deschide dosar penal, deși până si doctorul si politistul i-a spus că nu are de ce sa imi faca plângere pentru că nu are nimic din cauza loviturii, nu stiu daca a obținut certificat medico-legal, Eu am vazut doar o hârtie din aceea de reteta pe care scria cateva randuri, plus ca nu a ramas in spital si nu cred ca a necesitat zile de ingrijiri medicale .
Multe lucruri destul de ciudate, in ziua accidentului d-na din dreapta acuza dureri de cap dupa ce a țipat la mine si m-a facut in toate felurile, m-a amenințat că nu va ramane asa, ca ea are influenta acolo, ca strada din dreapta noastră este a ei, proprietate privată, cu toate ca a doua zi a ajuns la spital soferita si nu pasagerul din dreapta! O tot tinea intr-una sa vina politia, mi-a spus ca tot drumul m-a urmărit, ca sunt incepatoare si ca aveam viteza mare, deși eu mai aveam 50 de m sa fac stanga. Eu nu merg cu viteza pentru masina mea este un Opel Agila cu motor de 1000, va dati seama ce viteza mare poate prinde, cand eu plec ultima de la semafor. Apoi mai este vorba ca am 2 copii, cel mic are autism deci sub nici o forma nu pot merge cu viteza, mi-am luat permisul pentru a putea să îl duc la terapie, doctorii, nu ca sa ma plimb eu. In ziua accidentului mergeam la manastirea Pasarea sa il impartasesc.
Nu imi caut scuze, garantat eu am fost de vina, acum ce sa mai fac ? Am gresit, platesc !
Va rog sa ma ajutati ! Acum ce se intampla? Trebuie să merg sa imi prelungesc dovada in fiecare luna, dar cat poate dura toate astea ?
Anomar1985, utilizator
Buna ziua,
Daca doamna nu are nevoie de ingrijire este posibil sa se claseze dosarul.
Nu aveti de ce sa va sperati, nu o sa patiti nimic.
Daca vor cere daune sau altceva...sa nu le dati din propriul buzunar, sa va cheme in instanta si acolo sa decida instanta daca le merita sau nu...
Daca se ajunge la asta nu ar strica sa discutati cu un avocat.
Aveti un atu ca a fost politia la locul accidentului si au constatat ca a fost vorba doar de daune materiale, altfel se putea considera ca ati fugit de la locul accidentului.
Vedeti cum evolueaza treaba si, daca primiti citatie de chemare in instanta pentru daune, discutati cu un avocat.
Nu-i dati banii din propriul buzunar, chiar daca va ameninta ca depune plangere...
Depuneti cerere sa primiti dovada daca vreti sa mai conduceti.
Este posibil sa dureze ceva vreme cercetarea penala.
Puteti apela la avocat pentru a va redacta cererea catre parchet deoarece trebuie motivata in fapt si in drept.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Daca persoana vatamata nu are peste 90 de zile de ingrijiri medicale, se va dispune clasarea dosarului.
Din pacate ptr. dvs, pana la dispunerea solutiei trebuie sa solicitati prelungirea dreptului de circulatie din 30 in 30 de zile.
Multumesc frumos. Asta nu este problema foarte mare cu prelungirea dovezii. Am spus ca am gresit si trebuie sa plătesc, dar ma gandeam sa nu imi ridice permisul dupq clasarea dosarului .

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca persoana vatamata nu are peste 90 de zile de ingrijiri medicale, se va dispune clasarea dosarului.
Din pacate ptr. dvs, pana la dispunerea solutiei trebuie sa solicitati prelungirea dreptului de circulatie din 30 in 30 de zile.

Buna ziua. Multumesc frumos, aveti mare dreptate dar fiind incepatoare nu m-am astept la dosar penal având în vedere că am recunoscut vina, am fost sa facem amiabilă, am fost la politie, am plătit amendă. De la politie mi-au spus ca problabil d-na vrea niste bani de la mine, dar eu am zis ca daca ajungem la tribunal o sa ii dau cei 2500 de lei pe care mi da statul pentru că cel este cu handicap, dar ii dau si băiatul sa se duca cu el la terapie zi de zi !
Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Daca doamna nu are nevoie de ingrijire este posibil sa se claseze dosarul.
Nu aveti de ce sa va sperati, nu o sa patiti nimic.
Daca vor cere daune sau altceva...sa nu le dati din propriul buzunar, sa va cheme in instanta si acolo sa decida instanta daca le merita sau nu...
Daca se ajunge la asta nu ar strica sa discutati cu un avocat.
Aveti un atu ca a fost politia la locul accidentului si au constatat ca a fost vorba doar de daune materiale, altfel se putea considera ca ati fugit de la locul accidentului.
Vedeti cum evolueaza treaba si, daca primiti citatie de chemare in instanta pentru daune, discutati cu un avocat.
Nu-i dati banii din propriul buzunar, chiar daca va ameninta ca depune plangere...