Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducere fără permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducere fără permis

Buna seara !
Am intampinat un lucru ne fericit si as dori sa ma lămuriți dacă se poate . Vas fi complect recunoscător!
Sunt sub supraveghere inregistrat la serviciul de probatiune de aproximativ 1 an jumatate faptă fiind conducere fără permis. Azi 15 decembrie 2019 ma pus necuratul sa ma urc la volan și am fost oprit de un echipaj de poliție si ne avand permis de conducere mai condus la secție unde mai verificat o domnișoară polițistă a completat la calculator ce sa intamplat faptul că am fost oprit etc. , si mia dat sa semnez acel proces verbal.
Intrebarea mea este ce urmează să se întâmple acum deoarece ma aflu sub supraveghere la serviciul de probatiune.
VA MULTUMESC ANTICIPAT!
In primul dosar ce solutie ati avut: amanarea aplicarii pedepsei sau suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere?
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Amânarea aplicări pedepsei
Dar mai am două dosare la Panciu si unu la secția 17 cel de la secția 17 nu am fost încă chemat in instanta
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

In primul dosar ce solutie ati avut: amanarea aplicarii pedepsei sau suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere?

Fllo, utilizator
ART. 88 c.p.
Revocarea amânării aplicării pedepsei
(1) Dacă pe parcursul termenului de supraveghere persoana supravegheată, cu rea-credinţă, nu respectă măsurile de supraveghere sau nu execută obligaţiile impuse, instanţa revocă amânarea şi dispune aplicarea şi executarea pedepsei.
(2) În cazul când, până la expirarea termenului de supraveghere, persoana supravegheată nu îndeplineşte integral obligaţiile civile stabilite prin hotărâre, instanţa revocă amânarea şi dispune aplicarea şi executarea pedepsei, afară de cazul când persoana dovedeşte că nu a avut nicio posibilitate să le îndeplinească.
(3) Dacă după amânarea aplicării pedepsei persoana supravegheată a săvârşit o nouă infracţiune, cu intenţie sau intenţie depăşită, descoperită în termenul de supraveghere, pentru care s-a pronunţat o condamnare chiar după expirarea acestui termen, instanţa revocă amânarea şi dispune aplicarea şi executarea pedepsei. Pedeapsa aplicată ca urmare a revocării amânării şi pedeapsa pentru noua infracţiune se calculează conform dispoziţiilor privitoare la concursul de infracţiuni.
(4) Dacă infracţiunea ulterioară este săvârşită din culpă, instanţa poate menţine sau revoca amânarea aplicării pedepsei. În cazul revocării, dispoziţiile alin. (3) se aplică în mod corespunzător.

În concluzie voi executa pedeapsa cu inchisoare

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

ART. 88 c.p.
Revocarea amânării aplicării pedepsei
(1) Dacă pe parcursul termenului de supraveghere persoana supravegheată, cu rea-credinţă, nu respectă măsurile de supraveghere sau nu execută obligaţiile impuse, instanţa revocă amânarea şi dispune aplicarea şi executarea pedepsei.
(2) În cazul când, până la expirarea termenului de supraveghere, persoana supravegheată nu îndeplineşte integral obligaţiile civile stabilite prin hotărâre, instanţa revocă amânarea şi dispune aplicarea şi executarea pedepsei, afară de cazul când persoana dovedeşte că nu a avut nicio posibilitate să le îndeplinească.
(3) Dacă după amânarea aplicării pedepsei persoana supravegheată a săvârşit o nouă infracţiune, cu intenţie sau intenţie depăşită, descoperită în termenul de supraveghere, pentru care s-a pronunţat o condamnare chiar după expirarea acestui termen, instanţa revocă amânarea şi dispune aplicarea şi executarea pedepsei. Pedeapsa aplicată ca urmare a revocării amânării şi pedeapsa pentru noua infracţiune se calculează conform dispoziţiilor privitoare la concursul de infracţiuni.
(4) Dacă infracţiunea ulterioară este săvârşită din culpă, instanţa poate menţine sau revoca amânarea aplicării pedepsei. În cazul revocării, dispoziţiile alin. (3) se aplică în mod corespunzător.