Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Procedura infiintare / Functionare Intreprindere ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Procedura infiintare / Functionare Intreprindere individuala

Buna ziua
Doresc sa imi deschid curand o intreprindere individuala fara angajati, dar inainte de asta doresc sa clarific cateva informatii.
Principala activitate este producerea de obiecte decorative de mici dimensiuni si bijuterii, toate realizate din sarma de cupru si margele nepretioase, lemn sau ipsos, pe care apoi sa le vand prin intermediul unui website, la targuri de artizanat sau prin colaborari cu magazine de suveniruri / cadouri.
Pe langa aceasta activitate mai am in vedere:
- Organizarea de ateliere de creatie
- Proiectarea website-urilor

I. Infiintare
Am verificat site-ul ONRC pt lista de documente ([ link extern ] ).
1. Ce trebuie completat in Anexa 1 privind înregistrarea fiscală ?
2. Avand in vedere ca sediul social va fi in apartamentul parintilor, pentru a nu avea nevoie de acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari, doresc sa completez Declaraţia-tip pe propria răspundere care să ateste că nu desfăşoară activitate la sediul profesional, sedii secundare sau în afara acestora. Imi pot desfasura activitatile mentionate avand in vedere existenta acestei declaratii? In aceasta declaratie ce institutie se completeaza la pct I: Spre înaintare către
3. In ce consta patrimoniul de afectaţiune? Mentionez ca nu detin bunuri personale.
4. Doresc sa optez pt o parte din aceste coduri CAEN (stiu ca o intreprindere individuala poate avea maxim 10 coduri CAEN):
1729 Fabricarea altor articole din hartie si carton n.c.a.
3213 Fabricarea imitatiilor de bijuterii si articole similar
4719 Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse nealimentare
4789 Comert cu amanuntul prin standuri, chioscuri si piete al altor produse
4791 Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet
4799 Comert cu amanuntul efectuat in afara magazinelor, standurilor, chioscurilor si pietelor
6201 Activitati de realizare a software-ului la comanda (software orientat client)
6311 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe
6312 Activitati ale portalurilor web
8552 Învatamânt în domeniul cultural (limbi straine, muzica, teatru, dans, arte plastice, si alte arte)
8559 Alte forme de învatamânt n.c.a.
9003 Activitati de creatie artistica
Este necesara pentru vreunul dintre aceste coduri CAEN dovada calificarii?
Mentionez ca am absolvit anul acesta un curs autorizat de designer pagini web si ca am un certificat de absolvire din 2010 a unui curs organizat de Departamentul pt pregatirea personalului didactic al Facultatii de Psihologie (pe care scrie “se elibereaza prezentul certificat spre a-i servi la incadrarea in invatamant”).
Pentru activitatile de creatie artistica si comert nu am nicio certificare.
5. Ce demersuri trebuie facute la ANAF dupa obtinerea certificatului de inregistrare de la ONRC?

II. Functionare
1. Avand in vedere activitatea principala de comert, contabilitatea se poate tine in partida simpla? Pot tine eu contabilitatea in partida simpla sau trebuie sa angajez un contabil?
2. Ce documente contabile trebuie sa intocmesc (conform legislatiei in vigoare)?
3. Ce documente intocmesc pt aporturile in numerar si prin conturi bancare / restituirea aporturilor in numerar si prin conturi bancare?
4. Ce declaratii trebuie sa depun la ANAF si in ce termen (conform legislatiei in vigoare)?
5. Avand in vedere ca voi achizitiona si o casa de marcat si trebuie depusa la ANAF lunar o declaratie insotita de fisierele salvate din casa, am nevoie de semnatura electronica?
6. In cazul in care doresc sa vand printr-un magazin de tipul Etsy (adica international) sau prin vreun miracol am o comanda pe site din strainatate ce trebuie sa fac ca sa fiu in regula dpdv legal/contabil?
unde va veti desfasura totusi activitatea? fiindca e vorba de productie, nu? pentru a avea un raspuns la celelalte intrebari e preferabil sa angajati un consultant sau sa mergeti la un curs.
Buna ziua.

Multumesc pentru raspuns si pentru recomandari.

Activitatea de productie pt proiectul de baza consta in insirarea de margele pe sarma de cupru, o activitate nu foarte complexa care poate fi desfasurata oriunde, inclusiv la targuri.

Nu vreau sa cer acordul proprietarilor celor 3 apartamente cu care se invecineaza parintii mei pentru ca parintii mei au fost implicati intr-un proces civil intentat de firma de asigurari cu care vecina de sub ei avea incheiata polita de asigurare a locuintei pentru recuperarea prejudiciului provocat de o inundatie. Acea vecina nu este o persoana foarte placuta si cu siguranta nu si-ar da acordul.

O zi frumoasa!
a face productie presupune o gramada de activitati complementare: logistica, gestiunea deseurilor, contabilitate, etc.
veti descoperi curand ca doar unele targuri va vor permite aceasta activitate fiindca nu sunt autorizate pentru asa ceva.
nu are legatura cu forma legala de inregistrare a firmei.