avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 444 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot sa ma pensionez?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot sa ma pensionez?

Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca ma pot pensiona si daca da, in ce conditii,
Varsta 55 impliniti,
37 De ani vechime in munca din care
2 ani armata
15 ani grupa 1 cu 75%
8 ani grupa doua 100%
14 ani fara grupa
Pe langa serviciul de baza am mai lucrat si am platit taxe, 8 ani membru intr-un consiliu de agministratie si 4 ani referent lla camera deputatilor in cadrul unui cabinet de deputat
Detin si o adeverinta pentru 2 ani spor rezultati de la schimbul 3
Facultatea si master le-am facut la zi, de la varsta de 45 ani si pna la varsta de 50 ani, In total 5 ani in care am fost si angajat.
Ultima modificare: Joi, 19 Decembrie 2019
mancipri, utilizator
Cel mai recent răspuns: mancipri , utilizator 13:31, 1 Ianuarie 2020
Limita de varsta la 56 ani si 10 luni.
Pana la aceasta varsta nu ma pot pensiona sub nicio forma ?
Nu.
Doar pensie de invaliditate.
Multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data ieșirii la pensie Vasilica111 Vasilica111 Buna seara! Sunt nascuta la 15. 07. 1960 Am vechime in campul muncii 33 de ani si 8 luni, dintre care 14 ani si 8 luni in grupa a doua. Cand ma pot pensiona? ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata morariu1957 morariu1957 Sint nascut in 1957 ,actualmente pensionat medical si doresc pensionarea anticipata .Am lucrat din data de 01 o7 1975 pina in 06 11 1986 in grupa 2 iar din 06 ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare anticipata janpopa janpopa Buna ziua si la multi ani! Am 59 de ani ,sunt angajat intr-o societate de stat,sunt unic intretinator de familie, am 35 de ani vechime si am 3 ani de grupa a ... (vezi toată discuția)