Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot sa ma pensionez?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot sa ma pensionez?

Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca ma pot pensiona si daca da, in ce conditii,
Varsta 55 impliniti,
37 De ani vechime in munca din care
2 ani armata
15 ani grupa 1 cu 75%
8 ani grupa doua 100%
14 ani fara grupa
Pe langa serviciul de baza am mai lucrat si am platit taxe, 8 ani membru intr-un consiliu de agministratie si 4 ani referent lla camera deputatilor in cadrul unui cabinet de deputat
Detin si o adeverinta pentru 2 ani spor rezultati de la schimbul 3
Facultatea si master le-am facut la zi, de la varsta de 45 ani si pna la varsta de 50 ani, In total 5 ani in care am fost si angajat.
mancipri, utilizator
Limita de varsta la 56 ani si 10 luni.
Pana la aceasta varsta nu ma pot pensiona sub nicio forma ?
Nu.
Doar pensie de invaliditate.
Multumesc !