Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Va rog, de la 1 ianuarie 2020 conform HG nr. 935/2019, este de 2.230 lei lunar, suntem bugetari sub coordonarea DGASPC, de la 01.01.2020 se majoreaza salarile cu 25%, multumesc.
1. Începând cu data de 1 ianuarie 2020 :
- salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată se stabilește în bani, fără a include sporuri și alte adaosuri, la suma de 2.230 lei lunar, pentru un program normal de lucru în medie de 167,333 ore pe lună, reprezentând 13,327 lei/oră.

- pentru personalul încadrat pe funcții pentru care se prevede nivelul de studii superioare, cu vechime în muncă de cel puțin un an în domeniul studiilor superioare, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, fără a include sporuri și alte adaosuri, se stabilește la suma de 2.350 lei lunar, pentru un program normal de lucru de 167,333 ore în medie pe lună, reprezentând 14,044 lei/oră.

2. Începând cu luna ianuarie 2020, salariile de bază, soldele/salariile de funcţie, indemnizaţiile de încadrare se majorează cu o treime din diferenţa dintre salariul de bază, solda/salariul de funcţie, indemnizaţia de încadrare prevăzute pentru anul 2022 şi cel/cea din decembrie 2019, prin derogare de la prevederile art. 38, alineatul (4) din Legea-cadru nr. 153 din 2017 (legea salarizării unitare), potrivit proiectului de modificare a OUG nr. 114

[ link extern ]