Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Model registru evidenta fiscala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Model registru evidenta fiscala

Daca se poate sa postati un model de reg.evid.fisc.complectat ( Intr.Ind.)
george-neagu, moderator
In prima parte treceti totalul venitului brut incasat după caz, în funcție de natura acestuia. Nu stiu ce activtati aveti pe coduri caen, dar de exemplu, daca aveti o activitate de comert, de vanzare produse papetarie si una de prestari servicii multiplicare (xerox), treceti:
Totalul venitului brut incasat din vanzare produse papetarie.....
Totalul venitului brut incasat din multiplicare (xerox) ........
Suma totala a venitului brut incasat 2019 prin adunarea celor doua de sus.

In partea a doua treceti cheltuielile deductibile anuale , după caz, în funcție de natura acestora, pe fiecare sursă din fiecare categorie de venit.
1. la activitatea de comert, de vanzare produse papetarie aveti:
- totalul anual al cheltuielilor cu marfa vanduta............
- totalul anual al cheltuielilor cu materialele de intretinere si curatenie spatiu de vanzare......
- totalul anual al cheltuielilor cu utilitatile spatiului de vanzare.........
- totalul anual al cheltuielilor cu chiria spatiului de vanzare.........
- totalul anual al cheltuielilor cu autoturism in contract de comodat partial deductibil 50%.......
- totalul anual al cheltuielilor cu salariatii daca sunt angajati cu contract de munca pe I.I........
Suma totala anuala al cheltuielilor la activitatea de comert, de vanzare produse papetarie adica adunate cele de sus.....
2 la activitatea de multiplicare (xerox):
- totalul anual al cheltuielilor cu materia prima (hartie copiator, toner, etc)........
- totalul anual al cheltuielilor cu piesele de schimb la reparatia copiatorului.......
- totalul anual al cheltuielilor cu achizitie mijloace fixe (de exemplu un copiator nou).......
Suma totala anuala al cheltuielilor la activitatea de servicii adica adunate cele de sus.....
Mai pot aparea - totalul anual al cheltuielilor cu cass si cas.........
- totalul anual al cheltuielilor cu impozitul pe venit........
- totalul anual al cheltuielilor de protocol........
- totalul anual al cheltuielilor cu dobanzi si comisioane bancare daca sunt credite pe I..I si operatiuni prin contul bancar al I.I........
Si in final suma totala anuala al cheltuielilor platite in 2019 la activitatea de comert, de vanzare produse papetarie, a celei din servicii si cele care ai apar adica adunate cele de sus.....

La final calculati venitul net adica Suma totala a venitului brut incasat 2019 - suma totala anuala al cheltuielilor platite in 2019 (mai putin totalul anual al cheltuielilor cu cass si cas.........si totalul anual al cheltuielilor cu impozitul pe venit.......).
Aceste totaluri pentru 2019 va vor ajuta la completarea declaratiei unice.