Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... redobandire permis anulat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

redobandire permis anulat

Buna seara,

Sunt si eu intr-o situatie delicata. Am avut permisul suspendat pe 3 lun pentru viteza. In perioada aceast am fost prins de doua ori conducand fara permis, mama mea a fost diagnosticata cu cancer in germania si am fost disperat,,,. In primul proces mi-au dat amanarea pedepsei de 7 luni cu inchisoarea si termen de supraveghere doi ani, in al doilea proces s-au contopit pedepsele si am primit 9 luni cu suspendare si termen de incercare 2 ani.
In momentul de fata nu am mai savarsit alte infractiuni si a trecut un an de la decizia definitiva a ultimului proces. M-am prezentat de curand la DRPCIV provincie pentru sustinerea examenulu de conducere, iar cei de la permise mi-au comunicat ca nu pot sa dau pentru ca nu am o decizie defintiva de reabilitate diin partea instantei.
A mai fost cineva in astfel de situatie? Nu cred pot depune asa ceva. Sunt disperat ca trebuie sa mi duc mama la Cluj la tratamente!
Despre ce incadrare e vorba? 335(1) sau (2) pentru condamnarea sub supraveghere? Ce s-a retinut in sarcina dvs.?
Buna dimineata dna. Oana,

Condamnare sub supraveghere cu termen de încercare 2 ani :

Solutia pe scurt: În temeiul art. 396 alin. 2 C.p.p raportat la art. 335 alin. 2 C. pen. cu aplicarea art. 396 alin. 10 C.p.p condamnă pe inculpatul la pedeapsa de 6 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui vehicul fără permis de conducere. Constată că infracţiunea care face obiectul prezentei cauze este concurentă cu infracţiunea de conducere a unui vehicul fără permis de conducere, prevăzută de art. 335 alin. 2 C.pen, pentru care s-a stabilit în sarcina inculpatului pedeapsa de 7 luni închisoare, cu amânarea aplicării pedepsei, în condiţiile art. 83, 84 C.pen, prin Sentinţa penală nr./.2018, pronunţată de Judecătoria în Dosarul penal nr. //2018, definitivă prin neapelare la data de 24.03.2018 . În baza art. 89 alin.1 C.pen., anulează amânarea aplicării pedepsei de 7 luni închisoare, stabilită prin sentinţa penală nr.09.03.2018, pronunţată de Judecătoria în Dosarul penal nr. //2018. În temeiul art. 38 alin. 1, art. 39 alin. 1, lit. b C.pen contopeşte pedepsele de 6 luni închisoare şi 7 luni închisoare, prin aplicarea pedeapsei închisorii celei mai grele de 7 luni închisoare , la care se adaugă un spor de 2 luni închisoare ( reprezentând 1/3 din pedeapsa de 6 luni închisoare), rezultând o pedeapsă de 9 luni închisoare. În baza art. 91 C. pen. dispune suspendarea executării pedepsei de 9 luni închisoare sub supraveghere şi stabileşte un termen de supraveghere de 2 ani, conform dispoziţiilor art.92 C. pen. În baza art. 93 alin.1 C.pen. obligă inculpatul ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) – să se prezinte la Serviciul de Probaţiune , la datele fixate de acesta b) – să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa c) – să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile d) – să comunice schimbarea locului de muncă e) – să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 93 alin. 2 lit. b C.pen. impune condamnatului să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de Serviciul de Probaţiune sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate. În baza art. 93 alin. 3 C.pen. pe parcursul termenului de supraveghere inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul Primăriei Municipiului sau în cadrul Consiliului Local pe o durată de 60 de zile. În baza art. 91 alin. 4 C.pen. atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 96 C.pen privind revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere în cazul nerespectării ori neexecutării cu rea credinţă a măsurilor de supraveghere, obligaţiilor impuse ori stabilite de lege, obligaţiilor civile stabilite prin hotărâre, precum şi in cazul săvârşirii unei noi infracţiuni pe parcursul termenului de supraveghere. În baza art. 274 alin. 1 C.proc.pen. obligă pe inculpat la plata sumei de lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat (din care suma de 000 lei reprezintă cheltuieli judiciare din faza de urmărire penală). Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea minutei. Pronunţată în şedinţa publică, azi, 04.09.2018.

Duca Oana a scris:

Despre ce incadrare e vorba? 335(1) sau (2) pentru condamnarea sub supraveghere? Ce s-a retinut in sarcina dvs.?

Buna dimineața! Da, este aberant ce v-au spus cei de la permise, întrucât codul rutier prevede expres ca, in caz de condamnare cu suspendare sub supraveghere, poți susține examenul la 1 an de la rămânerea definitiva a hotărârii..

Articolul 116
(1) Persoana al carei permis de conducere a fost anulat ca urmare a ramanerii definitive a unei hotarari judecatoresti de condamnare pentru una dintre faptele prevazute la art. 114 alin. (1) si la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obtinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, dupa caz, daca a intervenit una dintre situatiile urmatoare:
a) ();
b) a trecut un an de la data gratierii pedepsei sau a ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere.

Articolul 114
(1) Anularea permisului de conducere se dispune in următoarele cazuri:
a) ();
b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva, pentru infractiunile prevazute la (...), art. 335 alin. (2) - situația dvs.

Nu mai spun ca vi s-a spus ceva de reabilitare, ceea ce nu e cazul. Reabilitarea se produce de drept in cazul dvs., dar abia la expirarea unui termen de 3 ani după ce se împlinesc cei 2 de supraveghere.

alex_bs a scris:

Buna dimineata dna. Oana,

Condamnare sub supraveghere cu termen de încercare 2 ani :

Solutia pe scurt: În temeiul art. 396 alin. 2 C.p.p raportat la art. 335 alin. 2 C. pen. cu aplicarea art. 396 alin. 10 C.p.p condamnă pe inculpatul la pedeapsa de 6 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui vehicul fără permis de conducere. Constată că infracţiunea care face obiectul prezentei cauze este concurentă cu infracţiunea de conducere a unui vehicul fără permis de conducere, prevăzută de art. 335 alin. 2 C.pen, pentru care s-a stabilit în sarcina inculpatului pedeapsa de 7 luni închisoare, cu amânarea aplicării pedepsei, în condiţiile art. 83, 84 C.pen, prin Sentinţa penală nr./.2018, pronunţată de Judecătoria în Dosarul penal nr. //2018, definitivă prin neapelare la data de 24.03.2018 . În baza art. 89 alin.1 C.pen., anulează amânarea aplicării pedepsei de 7 luni închisoare, stabilită prin sentinţa penală nr.09.03.2018, pronunţată de Judecătoria în Dosarul penal nr. //2018. În temeiul art. 38 alin. 1, art. 39 alin. 1, lit. b C.pen contopeşte pedepsele de 6 luni închisoare şi 7 luni închisoare, prin aplicarea pedeapsei închisorii celei mai grele de 7 luni închisoare , la care se adaugă un spor de 2 luni închisoare ( reprezentând 1/3 din pedeapsa de 6 luni închisoare), rezultând o pedeapsă de 9 luni închisoare. În baza art. 91 C. pen. dispune suspendarea executării pedepsei de 9 luni închisoare sub supraveghere şi stabileşte un termen de supraveghere de 2 ani, conform dispoziţiilor art.92 C. pen. În baza art. 93 alin.1 C.pen. obligă inculpatul ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) – să se prezinte la Serviciul de Probaţiune , la datele fixate de acesta b) – să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa c) – să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile d) – să comunice schimbarea locului de muncă e) – să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 93 alin. 2 lit. b C.pen. impune condamnatului să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de Serviciul de Probaţiune sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate. În baza art. 93 alin. 3 C.pen. pe parcursul termenului de supraveghere inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul Primăriei Municipiului sau în cadrul Consiliului Local pe o durată de 60 de zile. În baza art. 91 alin. 4 C.pen. atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 96 C.pen privind revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere în cazul nerespectării ori neexecutării cu rea credinţă a măsurilor de supraveghere, obligaţiilor impuse ori stabilite de lege, obligaţiilor civile stabilite prin hotărâre, precum şi in cazul săvârşirii unei noi infracţiuni pe parcursul termenului de supraveghere. În baza art. 274 alin. 1 C.proc.pen. obligă pe inculpat la plata sumei de lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat (din care suma de 000 lei reprezintă cheltuieli judiciare din faza de urmărire penală). Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea minutei. Pronunţată în şedinţa publică, azi, 04.09.2018.

Duca Oana a scris:

Despre ce incadrare e vorba? 335(1) sau (2) pentru condamnarea sub supraveghere? Ce s-a retinut in sarcina dvs.?

Buna ziua! Am si eu o intrebare v. a rog frumos daca sunteti amabila si m.a puteti lamurii. M.i s.a anulat permisul de conducere in urma unei condamnari cu privare de libertate, plus o amenda penal in valoare de 6800 lei. Intrebarea mea este:: daca eu am fost eliberat conditionat pentru buna purtare in luna 11.2018 si am ramas cu un rest de pedeapsa... Eu cand pot opta pentru redobandirea permisului? Amenda deja am achitato integral in luna 06.2020. Sunt nevoit s.a astept pana ce va trece si restul de pedeapsa ramas neexecutat? Va multumesc
Nu inteleg de ce ati executat în penitenciar și ati primit și amenda penala pentru aceeași fapta.
În orice caz, dacă e vorba despre amenda penala, examenul se poate susține la 6 luni de la achitarea ei.
Dacă e vorba despre închisoare, examenul se susține la 6 an de când e executata pedeapsa. În cazul dvs., la trecerea a 6 luni după ce se împlinește și restul de pedeapsa rămas după liberarea condiționată.
Duca Oana, Avocat