avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme cu arendasul si ANAF
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme cu arendasul si ANAF

Anaf nu vrea in mod abuziv sa-mi recalculeze impozitul. Arendasul a platit impozitul la venitul net, dar trebuia sa-l plateasca la venitul net recalculat ( adica venitul net- contributiile la sanatate). Anaf-ul mi-a zis ca impozitul se plateste la venitul net recalculat, adica venitul net anual - contributiile la sanatate, iar contributiile la sanatate se platesc la venitul net. Pe anul 2016 ANAF mi-a dat banii inapoi ca mi-a recalculat venitul deducând contributia la sanatate, dar pe anii ceilalti 2014,1015, 2017,2018 si 2019 nu vrea sa-mi dea banii inapoi si sa-mi recalculeze veniturile. Am fost si la directoare in audienta, m-am certat si cu ea si i-am spus ca trebuie sa-mi recalculeze veniturile pe anii 2014, 2015, 2017, 2018 si 2019 , dar parca as vorbi la pereti. Am facut si cerere, dar nu stiu ce au de nu vor sa-mi recalculeze venitul asa cum au facut in 2016. Tatal si unchiul meu au dat primaria IN JUDECATA in 2006 si au castigat cu chiu cu vai procesul. Au murit si am vazut banii de la Ministerul de Finante dupa 13 ani, si acolo am primit mai putin bani ca m-a inselat Anrp CU 191166 LEI . Nu stiu ce calcule a facut ANAF caci arendasul a platit contribuia la sanatate, cu toate astea m-am trezit cu diferente de plata la sanatate pe anii 2014-2017. Apoi nu stiu de ce figurez ca angajat la arendas, caci eu nu sunt angajat. Ce pot face in aceasta situatie?
Ultima modificare: Luni, 6 Ianuarie 2020
Veverita100, utilizator

Alte discuții în legătură

Probleme cu arendașul si cu anaf Veverita1000 Veverita1000 Menționez că am terenul dat în arendă la arendaș. Arendașul a scris în 2014 că îmi dă 500 kg/ ha. În unii ani mi-a dat bani pentru 800 kg, în alți ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza venitul din arenda? hamarsold1985 hamarsold1985 Cum se calculeaza venitul din arenda? Venitul brut a fost 40324 lei, deducerea de 40 % a fost de 16130 lei, venitul net realizat a fost de 24194, iar ... (vezi toată discuția)
Calcul cass hamarsold2019 hamarsold2019 In anul 2016 mi s-a calculat in mod eronat de catre ANAF un venit net anual de 17870 lei pentru care am platit un impozit de 16 % de 2859 lei. Apoi ANAF mi-a ... (vezi toată discuția)