Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Hotarare Aga societate pe actiuni
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Hotarare Aga societate pe actiuni

Buna seata,
Am urmatoarea speta: societate pe actiuni necotata cu 11 actionari si consiliu de administratie compus din 3 membri din care unul presedinte al CA.
Dupa decesul unui actionar care indeplinea si functia de presedinte al consiliului de administratie s-a procedat la dezbaterea mostenirii, iar mostenitorii au convocat AGA pentru numirea unui nou membru al CA si pentru numirea presedintelui CA. Dupa alegerea in unanimitate al noului membru in CA si presedinte al CA s-a contat odata cu prezentarea la ORC a hotararii ca s-a omis in hotarare sa se treaca durata mandatului noului membru CA.
Intrebare:
- Se poate modifica AGA pentru a nu se mai convoca alta AGA? Termenul de 30 de zile pentru convocarea unei noi AGA ne incurca in relatia cu bancile si tertii. In actul constitutiv al societatii este specificat durata unui mandat.

Andrei Mihail a scris:

- Se poate modifica AGA pentru a nu se mai convoca alta AGA?

Mentionez ca este specificat mandatul cand se va termina dar nu cand incepe