Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva

Buna seara,daca o sc din Spania factureaza livrarea unor anumite materiale unei sc din Ro,in factura este prevazut tva,sc din Ro.poate cere deducerea sau recuperarea tva-ului din aceea factura?Multumesc.
Bunurile au parasit Spania,si au fost aduse in Ro.unde vor fii valorificate,nu stiu exact cum,prin vinzare altei SC/persoane fizice sau in alta modalitate,folosite intr-un proces tehnologic sau ceva,dar stiu sigur ca au ajuns in proprietaea unei SC din RO.TVA-ul este de vreo 9700 de euro.Multumesc frumos.
firma din romania este inregistrata in scopuri tva? ati comunicat un cod tva valid catre furnizorul spaniol?
Firma a platit toata factura , inclusiv TVA , sau TVA-ul a fost pus orientativ si a fost platita marfa fara TVA ?
Da,este inregistrata in in scopul tva,furnizorul spaniol a primit un cod valid in acest sens,iar factura a fost platita integral cu tot cu tva inscris pe factura.Multumesc mult pentru raspunsuri,sunt foarte utile .O seara placuta tuturor si mult succes.
Am achizitionat din Olanda ceva (marfa) , furnizorul este neplatitor TVA , eu sunt platitor , in situatia asta cum fac cu TVA-ul ?