Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Apa rece oprita intr-un bloc din sectorul 2, Bucuresti.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Apa rece oprita intr-un bloc din sectorul 2, Bucuresti.

Buna ziua,

In cursul zilei de astazi ne-am trezit cu apa rece oprita. Am sunat la apa nova si au comunicat ca s-a oprit apa din cauza restantelor. Am incercat contactarea administratorului de bloc, insa nu raspunde la telefon. Va rog daca se poate sa-mi recomandati ce e de facut mai departe. Am luat legatura cu o televiziune nationala si speram sa rezolvam ceva.
pentru corecta si completa dv informare studiati atent disp L nr 196/2018
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie
Contactati presedintele de asociatie care detine obligatia legala sa informeze oficial proprietarii despre situatia finanaciara a asociatiei de proprietari in relatiile si fata de terti
Administartorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie dispozitii in vigoare,hotarari ale adunarii generale,decizii ale comitetului executiv si ale presedintelui de asociatie
Daca furnizorul de apa a inteles sa sisteze provizoriu furnizarea apei inseamna ca debitul acumulat de catre asociatie catre acesta are valoare mare
Trebuie atent verificat motivul pentru care exista debite fata de furnizorul/ii de utilitati
Presedintele,comitetul executiv,cenzorul ar trebui sa cunoasca situatia platilor catre furnizorii/prestatorii de servicii cu care asociatia de proprietari detine incheiate raporturi juridice