avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Apa rece oprita intr-un bloc din sectorul 2, Bucuresti.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Apa rece oprita intr-un bloc din sectorul 2, Bucuresti.

Buna ziua,

In cursul zilei de astazi ne-am trezit cu apa rece oprita. Am sunat la apa nova si au comunicat ca s-a oprit apa din cauza restantelor. Am incercat contactarea administratorului de bloc, insa nu raspunde la telefon. Va rog daca se poate sa-mi recomandati ce e de facut mai departe. Am luat legatura cu o televiziune nationala si speram sa rezolvam ceva.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 02:06, 9 Ianuarie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
pentru corecta si completa dv informare studiati atent disp L nr 196/2018
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie
Contactati presedintele de asociatie care detine obligatia legala sa informeze oficial proprietarii despre situatia finanaciara a asociatiei de proprietari in relatiile si fata de terti
Administartorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie dispozitii in vigoare,hotarari ale adunarii generale,decizii ale comitetului executiv si ale presedintelui de asociatie
Daca furnizorul de apa a inteles sa sisteze provizoriu furnizarea apei inseamna ca debitul acumulat de catre asociatie catre acesta are valoare mare
Trebuie atent verificat motivul pentru care exista debite fata de furnizorul/ii de utilitati
Presedintele,comitetul executiv,cenzorul ar trebui sa cunoasca situatia platilor catre furnizorii/prestatorii de servicii cu care asociatia de proprietari detine incheiate raporturi juridice

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asociatia de proprietari a sistat apa rece alexemariusadrian alexemariusadrian Este normal sa ai apa rece sistata timp de un an de zile si in prezent ptr datoriile vecinilor care insumeaza 3800 lei pe scara ? (vezi toată discuția)
S-a oprit apa calda si rece in blocul meu! koro_ok_2004 koro_ok_2004 Deci in primu Rand Buna ziua tuturor celor care vizualizeaza acest subiect , Deci la noi de 3-4 zile ni sa oprit apa rece de catre apa nova iar azi de ... (vezi toată discuția)
Sume in plus la calculul intretinerii schiopuoana schiopuoana Am preluat o asoc de proprietari cu datorii si am constatat ca fosta administratora trecea in listele de intretinere sume mai mari decat cele din facturi, mai ... (vezi toată discuția)