avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1200 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Import produse cosmetice – procedura legala
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Import produse cosmetice – procedura legala

Buna seară,

M-am gândit să deschid un magazin online cu produse cosmetice, farduri, rujuri, pensule, etc…

Mă tot confrunt cu certificările de gen MSDS, SGS, CE și nu știu exact ce este nevoie pentru a putea să le import și apoi să le comercializez în Romania.

Produsele pe care vreau sa le import sunt produse din China.

Și ca o mică istorioară vă povestesc ultima pățanie, așa informativ să nu faceți ce-am făcut eu…

Am identificat un furnizor, am facut o listă cu produsele pe care voiam să le cumpăr deși specificasem de la începutul negocierilor că transportul se va face prin grupaj pe linia maritimă, abia după ce am plătit un avans de 700$ am aflat că ei nu dețin licență de export și prin urmare am rămas cu 700$ dați de pomană, deși chinezul insistă să-mi trimită marfa prin curierat, ceea ce eu cred că m-ar complica și mai tare din punctul de vedere al costurilor ascunse….. Aveți o parere legată de treaba asta?
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 13:55, 9 Ianuarie 2020
din ce scrieti, aveti nevoie de expertiza pentru doua activitati diferite: import si comercializare.
Pe scurt, ca sa vindeti in UE (si in Romania) produsele trebuie sa aiba marca CE, ceea ce inseamna ca fie producatorul detine marca, fie dvs asigurati calitatea marfii isi platiti si certificarea aici.
Detalii:
- MSDS nu este o certificare, ci inseamna Material Safety Data Sheet - e o specificatie de siguranta;
- SGS nu este o certificare ci un organism de certificare (mai exista si altele: INTERTEK, TUV, etc).
suplimentar, pentru cosmetice, va trebuie si agremente de la Ministerul Sanatatii
Ultima modificare: Joi, 9 Ianuarie 2020
adriandimitriu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comert cu produse cosmetice din china crinavasile crinavasile Buna seara! Sunt putin nelamurita intr-o chestiune ce implica comercializarea unor tipuri de produse cosmetice si am mare nevoie de un raspuns cat mai detaliat ... (vezi toată discuția)
Abrevieri transport maritim cif, sonya33 sonya33 buna ziua, am importat marfa din China 950usd- plata in avans, transport 625, factura fiind CIF Bucuresti. marfa a ajuns in portul Koper din Slovenia, ... (vezi toată discuția)
Vânzare produse importate sub aceeaºi denumire regãsite în o.s.i.m. lArmAr lArmAr Buna ziua. Sunt incepator, am infiintat un SRL si doresc sa fac import de instrumente medicale. Din ce m am documentat, produsele care doresc sa le import de ... (vezi toată discuția)