Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale CONTRACT VÂNZARE-CUMPĂRARE
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

CONTRACT VÂNZARE-CUMPĂRARE

Buna ziua. Am cumparat o masina din data de 11-11-2019, am facut contractul de vanzare-cumparare cu propietarul (el nu este propietarul in carte, este un intermediar, respectiv propietarul i-a vandut-o lui si el mie), si am asteptat dupa fiscal mult si bine, pentru ca omul mi-a zis sa ii platesc amenzile, iar eu nu am vrut ca nu erau ale mele.In decembrie l-am sunat si i-am zis ca vreau fiscalul. Pe 20 decembrie m-a sunat inapoi si mi-a zis ca a scos masina la primarie si sa ma duc sa-mi dea fiscalul pe 27 decembrie. De atunci nu a mai raspuns la telefon. Azi m-am dus la primarie, iar contractul mi-a venit automat (cum e legal, se inregistreaza automat in termen de 30 de zile). Problema este alta, pe stampila de la primarie nu scrie absolut nimic, si nu e nici semnatura celor de la taxe si impozite, iar la mine la primarie mi s-a spus ca nu este scoasa legal, iar pe contract nu e semnatura mea, pentru ca in ziua in care am facut contractul, omul m-a luat cu fapte diverse, ca nu are timp acum, ca se grabeste si i-am dat copia buletinului, mergand pe incredere. Problema este, ce pot face? Pentru ca eu vreau ambele contracte (cel dintre propietar si el, si dintre el si mine). Si ce pot face in legatura cu semnatura mea pe care a facut-o el? Plus cu stampilele de la primaria respectiva care nu sunt legale, nu au numar, data si semnatura celui care a scos masina de la primarie.
Va confruntati cu situatie delicata atat timp cat ati acceptat sa incheiati document transfer drept de proprietate bun mobil cu alta persoana fata de proprietarul din documentele vehicululu
Ce fel de document achizitie bun mobil ati incheiat in lipsa certificatului fiscal ?i
Daca nu solutionati amiabil,initial notificati oficial vanzatorul cu obligatia prezentarii certificatului fiscal sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Un raspuns mai concret? V-am explicat exact totul in intrebare. Am acceptat sa inchei acel document, pentru ca persoana din carte nu mai avea masina, ci o vanduse celui care mi-a vandut-o mie cu certificat fiscal. Cuu ceea ce mi-ati zis nu m-ati ajutat, pentru ca nici propietarul din carte, nici cel care mi-a dat o mie nu mai raspund la telefon.

ynocentta a scris:

Va confruntati cu situatie delicata atat timp cat ati acceptat sa incheiati document transfer drept de proprietate bun mobil cu alta persoana fata de proprietarul din documentele vehicululu
Ce fel de document achizitie bun mobil ati incheiat in lipsa certificatului fiscal ?i
Daca nu solutionati amiabil,initial notificati oficial vanzatorul cu obligatia prezentarii certificatului fiscal sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta

Elena-Claudia a scris:

[..] Cuu ceea ce mi-ati zis nu m-ati ajutat,

E ceea ce se numete, teapa. Faceti reclamatie la politie si ce mai urmeaza.

Masina este la dumneavoastra?