avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte de identitate pentru cetateni straini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte de identitate pentru cetateni straini

Buna ziua,
Eu sunt cetatean Italian si sotia este cetateana Filipineza. Respectiv, avem aceste documente emise de Inspectorat General al Imigrari:
- Carte de Rezidenta Permanenta
- Carte de Rezidenta Pentru Membrul de Familie al Unui Cetatean al Uniunii.
Cateodata, anumite institutii private (banci) ne cer sa insotim aceste documente de identitate cu pasaportul si/sau cu declaratii pe proprie raspundere pentru domiciliu.
Intrebarea este: aceste carduri sunt documente de identitate si certifica domiciliul?
Multumesc pentru timpul acordat.
Cu respect.

Alte discuții în legătură

Obtinere certificat rezidenta pf DiaD DiaD Pentru obtinerea certificatului de rezidenta pentru o persoana fizica, cetatean italian, asociat si administrator al unei societati infiintate anterior, care ... (vezi toată discuția)
Rezidenta angajat din ue RENATINA RENATINA BUNA SEARA LOCUIESC DE 3ANI CUN CETATEAN ITALIAN EU AM DOMICILUL STABIL BRASOV CUM POT FACA RESIDENTA PT EL PENTRU CA VREA DSA LUCREZE IAR PT ANGANJAT CERE ... (vezi toată discuția)
Rezidenta in romania guidofesti guidofesti Sunt cetatean italiano, tatal de un baiet nascut in Romania ce are numele meu, sunt administrator de una firma srl si traiesc in Romania de 7 ani. Ce trebuie ... (vezi toată discuția)