avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 462 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... eliberare conditionata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

eliberare conditionata

buna ziua,dupa amanarea de 3 luni care am primit o cine ar trebui sa ma elibereze comisia de la penitenciar sau tribunalul,asta daca as indeplini toate clauzele( purtare buna etc)
Cel mai recent răspuns: Angelican , utilizator 23:27, 28 Octombrie 2022
dellacroce a scris:

buna ziua,dupa amanarea de 3 luni care am primit o cine ar trebui sa ma elibereze comisia de la penitenciar sau tribunalul,asta daca as indeplini toate clauzele( purtare buna etc)


Deci, daca comisia comisia constata ca sunt indeplinite conditiile pentru liberare conditionata, face un proces verbal si trimite dosarul la instanta. Acolo practic se decide liberarea conditionata.


:offtopic: Interventie moderator: va rog sa nu mai dati citate lungi din lege. Incarca inutil si omul respectiv nu-si gaseste intotdeauna raspunsul corect. Va multumesc.

Da

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Liberare conditionata Arhidec Arhidec Buna ziua.Intrebare intrebatoare:Un detinut (pedepsa de 8 luni cu executare;initial au fost cu suspendare dar din cauza nerespectarii conditiilor impuse de ... (vezi toată discuția)
Hotarare defintiva de condamnare cu executare-arest la domiciliu? Maria_1980 Maria_1980 Buna ziua, Pentru o pedeapsa de 2 ani si jumatate cu executare, se poate cere ca aceasta sa se execute la domiciliu? Ce variante exista pentru a evita ... (vezi toată discuția)
Pedeapsa de 3 ani inchisoare- cat executa? Ana15673 Ana15673 Buna seara vreau sa va întreb soțul meu este arestat si are de executat 3 ani cat din pedeapsa executa . Va multumesc (vezi toată discuția)