Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Alcool volan
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Alcool volan

Buna seara.As avea o intrebare.Pt Audiere la politistul care se ocupa de caz trebuie sa duc ceva acte sau cazier sau ceva recomandare de la job la dosar sau se pot depune cand ma va chema procurorul sau inainte de a ma prezenta in instanta.Va multumesc
Nu este obligatoriu, dar aveti dreptul sa propuneti administrarea probei cu inscrisuri in circumstantiere si sa le depuneti la dosar. Se pot depune si in fata instantei.
Duca Oana, Avocat
Va multumesc!!!

Duca Oana a scris:

Nu este obligatoriu, dar aveti dreptul sa propuneti administrarea probei cu inscrisuri in circumstantiere si sa le depuneti la dosar. Se pot depune si in fata instantei.

Ma scuzati..Pentru un acord de recunoastere a vinovatiei ca sa il faci cu procurorul...e nevoie neaparat de un avocat? Ca idee acel acord mai exact ce inseamna?poti cere amanarea aplicarii pedepsei?sau amanarea aplicarii amendei penale?care e varianta cea mai buna si cum poti documenta ca sa ai vreo posibilitate sa ramai cu permisul?multumesc...ps:Chiar e nevoie mare de el!!!

Florinelll89 a scris:

Va multumesc!!!

Duca Oana a scris:

Nu este obligatoriu, dar aveti dreptul sa propuneti administrarea probei cu inscrisuri in circumstantiere si sa le depuneti la dosar. Se pot depune si in fata instantei.

Acordul de recunoaştere a vinovăţiei are ca obiect recunoaşterea comiterii faptei şi acceptarea încadrării juridice pentru care a fost pusă în mişcare acţiunea penală şi priveşte felul şi cuantumul pedepsei, precum şi forma de executare a acesteia, respectiv felul măsurii educative ori, după caz, soluţia de renunţare la aplicarea pedepsei sau de amânare a aplicării pedepsei.
Acordul de recunoaştere a vinovăţiei se încheie atunci când, din probele administrate, rezultă suficiente date cu privire la existenţa faptei pentru care s-a pus în mişcare acţiunea penală şi cu privire la vinovăţia inculpatului. La încheierea acordului de recunoaştere a vinovăţiei, asistenţa juridică este obligatorie.
Art. 483. Sesizarea instantei cu acordul de recunoastere a vinovatiei

(1) Dupa incheierea acordului de recunoastere a vinovatiei, procurorul sesizeaza instanta careia i-ar reveni competenta sa judece cauza in fond si trimite acesteia acordul de recunoastere a vinovatiei, insotit de dosarul de urmarire penala.

(2) In situatia in care se incheie acordul numai cu privire la unele dintre fapte sau numai cu privire la unii dintre inculpati, iar pentru celelalte fapte sau inculpati se dispune trimiterea in judecata, sesizarea instantei se face separat.

Procurorul inainteaza instantei numai actele de urmarire penala care se refera la faptele si persoanele care au facut obiectul acordului de recunoastere a vinovatiei.