avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1058 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Repausul zilnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Repausul zilnic

Buna ziua ,
Ma intereseaza ce prevede legea despre repausul zilnic , ceva concret , nu am gasit nimic pe net .
Mai exact : in activitatea de productie , unde oamenii lucreaza in picioare , program de 8 ore cu pauza de masa 30 min , ce repaus trebuie sa aiba ?
Stiam ceva de 5 minute la 1 ora lucrata pentru cei ce stau in picioare sau pe scaun toata ziua , dar nu gasesc nimic specificat ( articol , lege ) .
Nici in contract , nici in regulamentul intern nu se precizeaza nimic in privinta repausului .
Dar mai mult ca sigur trebuie sa-i dai omului pauze mai multe pe zi !

Multumesc !

Alte discuții în legătură

Dreptul angajatului la pauze maria_mirela maria_mirela Buna ziua, As dori sa stiu la ce pauze are dreptul un angajat care lucreaza intreg programul de 8 ore in picioare si cel care sta numai pe scaun , la ... (vezi toată discuția)
Pauza de masa cristi peter cristi peter lucrez la o firma in productie cu program de 8 ore pe zi in schimburi mi se acorda pauza de masa 30 minute pe zi dar de cele mai multe ori pauza o iau dupa 30 ... (vezi toată discuția)
Pauze la 8 ore de lucru numai in picioare sofiav sofiav Bună! As vrea sa stiu dacă sunt prevăzute în lege pauze scurte pentru cei care lucrează numai în picioare? Menționez că lucrez 8 ore numai în ... (vezi toată discuția)