avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 784 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... GRAD DE RUDENIE ,IN VEDEREA SUCCESIUNI.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

GRAD DE RUDENIE ,IN VEDEREA SUCCESIUNI.

Buna ziua,o intrebare la dvs daca puteti sa ma ajutati.Tatal meu a decedat,Tata a avut 6 frati ( 3 frati si 3 surori )nici unul nu mai traiesc.Una dintre sora are un apartament nu are copii ,nu are sot(decedat inaintea ei,actele sunt doar pe numele ei) .In viata mai suntem eu (fiu),si inca 3 fice de la ceilanti frati,plus sotul unei surori care are toate actele in original,.Are dreptul legal sa detina aceste acte,si dreptul la succesiune ,pentru bunurile surori tatalui meu,el nu are grad de rudenie de sange cu noi ?Si care ar fi cota parte pentru fiecare.?Va multumesc frumos.
Ultima modificare: Miercuri, 15 Ianuarie 2020
mariancristielena, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Depinde de ordinea deceselor.
Daca unii dintre frati au decedat dupa matusa respectiva, vor fi considerati mostenitori, iar ulterior prin retransmitere, cota lor va fi dobandita de sot/sotie si copiii lor.
Asa ca daca domnul este sotul unei surori postdecedate, indirect prin dezbaterea mostenirii dupa cumnata sa si dupa sotie, va avea o cota din masa succesorala.
Prima a DECEDAT sora proprietara bunuri ,pe urma la 4-5 ani a murit sora cu sotul supravietuitor ,si anul trecut tata,ceilanti frati au murit toti inaintea sorei proprietarei,.Mostenirea dupa sotia dansului a fost facuta anul trecut pentru bunurile avute de sotia dansului.,dar nu sa dezbatut mostenirea pentru bunurile surori decedata inaintea dansei.
Ultima modificare: Miercuri, 15 Ianuarie 2020
mariancristielena, utilizator
Atunci mostenitori vor fi: nepotii de la fratii care au decedat inainte si cei doi frati care au decedat dupa.
Ulterior, vor trebui dezbatute succesiunile si dupa acestia.
Masa succesorala se va imparti pe ramuri.
Adica fiecare va avea cate 1/7.
In cazul fratilor care au murit inainte, 1/7 se va imparti in mod egal intre copiii acestora.
multumesc frumos pentru raspuns,dar tot nu am inteles exact cotele la fiecare mostenitor
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fratele 1 - decedat după matusa 1/7.
Fratele 2- decedat după matusa 1/7.
Copiii de la fratele 3 - decedat înaintea matusii - 1/7, care se împarte în mod egal.
Copiii de la fratele 4 - decedat înaintea matusii - 1/7, care se împarte în mod egal.
Copiii de la fratele 5 - decedat înaintea matusii - 1/7, care se împarte în mod egal.
Copiii de la fratele 6- decedat înaintea matusii - 1/7, care se împarte în mod egal.
Copiii de la 7- decedat înaintea matusii - 1/7, care se împarte în mod egal.

Alte discuții în legătură

Dezbatere moștenire. mă puteți lămuri ce cotă am? grunwald grunwald Ziua buna ! Nelmurire la o dezbatere mostenire: In urma decesului verisoarei a ramas mostenire un apartament si bani intr-un cont bancar. S-a luat legatura ... (vezi toată discuția)
Dezbatere succesiune cu ambii parinti decedati ContSters98963 ContSters98963 buna ziua as dori sa stiu cum trebuie procedat daca ambii parintii sunt decedatii mai am doua surori decedate care au cate 2 copii 1) primul decedat ... (vezi toată discuția)
Mostenire pentru nepoti si stranepoata de ffrati ai defunctei Mantu ion Mantu ion Cum se impart bunurile defunctei (care a avut un frate si o sora,amindoi decedati) la un nepot de frate si o nepoata al aceluiasi frate ,cei doi fiind ... (vezi toată discuția)