Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Predare permis hotărâre definitiva
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Predare permis hotărâre definitiva

Bună ziua, am avut în proces pt depășirea vitezei încă din 2017, am pierdut la fond am facut apel, acum am pierdut și apelul hotărârea find definitiva din 08.01.2020
Am fost sa predau permisul iar cei de la biroul rutier mi au precizat căci termenul de 15 zile pentru a depune permisul s a majorat și la apel la 30 de zile de la data hotărârii definitive.
Nu știu ce sa cred și nu găsesc nicăieri legea care sa precizeze asa ceva.
ART. 118 OUG 195/2002
(1) Împotriva procesului-verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiei se poate depune plângere, în termen de 15 zile de la comunicare, la judecătoria în a cărei rază de competenţă a fost constatată fapta.
(2) Plângerea suspendă executarea amenzii şi a sancţiunii contravenţionale complementare dispuse prin procesul-verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiei de la data înregistrării la judecătoria prevăzută la alin. (1).
(3) Dovada înregistrării plângerii se prezintă de către contravenient, personal sau prin reprezentant legal, la unitatea de poliţie din care face parte agentul constatator. La data prezentării dovezii înregistrării plângerii, unitatea de poliţie din care face parte agentul constatator va efectua menţiunile în evidenţe şi va restitui permisul de conducere, reţinând dovada înlocuitoare.
(4) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce se reia în ziua următoare celei în care a fost predat permisul de conducere, dar nu mai târziu de 30 de zile de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care instanţa a respins plângerea împotriva procesului-verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiei. Sancţiunea contravenţională complementară constând în suspendarea dreptului de a conduce îşi produce efectele fără îndeplinirea vreunei alte formalităţi.
(5) Predarea permisului de conducere de către contravenient se face personal, prin reprezentant legal sau prin servicii de curierat, cu aviz de primire, în termenul prevăzut la alin. (4), la serviciul/biroul poliţiei rutiere, care îl va înainta unităţii de poliţie care îl are în evidenţă.
(6) Se consideră îndeplinită obligaţia de predare a permisului de conducere şi în cazul în care documentul este transmis prin servicii de curierat, cu aviz de primire, în termenul prevăzut la alin. (4) la serviciul/biroul poliţiei rutiere. Data care se ia în considerare este data predării permisului către serviciul de curierat. Dovada înlocuitoare se eliberează la data prezentării titularului înăuntrul termenului de suspendare a dreptului de a conduce la serviciul/biroul poliţiei rutiere la care a înaintat permisul de conducere.
(7) În cazul în care contravenientul nu predă permisul de conducere în termenul prevăzut la alin. (4), durata de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se majorează de drept cu 30 de zile, fără îndeplinirea vreunei alte formalităţi.
(8) În sensul prezentului articol, prin serviciu al poliţiei rutiere se înţelege serviciul poliţiei rutiere din structura unui inspectorat judeţean de poliţie, Brigada Rutieră din cadrul Direcţiei Generale a Municipiului Bucureşti sau biroul de poliţie autostrăzi din cadrul Brigăzii Autostrăzi şi Misiuni Speciale din structura Inspectoratului General al Poliţiei Române.

În concluzie termenul în care pot sa predau permisul s a majorat la 30 zile, din ceea ce înțeleg din alin 4, ok?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

ART. 118 OUG 195/2002
(1) Împotriva procesului-verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiei se poate depune plângere, în termen de 15 zile de la comunicare, la judecătoria în a cărei rază de competenţă a fost constatată fapta.
(2) Plângerea suspendă executarea amenzii şi a sancţiunii contravenţionale complementare dispuse prin procesul-verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiei de la data înregistrării la judecătoria prevăzută la alin. (1).
(3) Dovada înregistrării plângerii se prezintă de către contravenient, personal sau prin reprezentant legal, la unitatea de poliţie din care face parte agentul constatator. La data prezentării dovezii înregistrării plângerii, unitatea de poliţie din care face parte agentul constatator va efectua menţiunile în evidenţe şi va restitui permisul de conducere, reţinând dovada înlocuitoare.
(4) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce se reia în ziua următoare celei în care a fost predat permisul de conducere, dar nu mai târziu de 30 de zile de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care instanţa a respins plângerea împotriva procesului-verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiei. Sancţiunea contravenţională complementară constând în suspendarea dreptului de a conduce îşi produce efectele fără îndeplinirea vreunei alte formalităţi.
(5) Predarea permisului de conducere de către contravenient se face personal, prin reprezentant legal sau prin servicii de curierat, cu aviz de primire, în termenul prevăzut la alin. (4), la serviciul/biroul poliţiei rutiere, care îl va înainta unităţii de poliţie care îl are în evidenţă.
(6) Se consideră îndeplinită obligaţia de predare a permisului de conducere şi în cazul în care documentul este transmis prin servicii de curierat, cu aviz de primire, în termenul prevăzut la alin. (4) la serviciul/biroul poliţiei rutiere. Data care se ia în considerare este data predării permisului către serviciul de curierat. Dovada înlocuitoare se eliberează la data prezentării titularului înăuntrul termenului de suspendare a dreptului de a conduce la serviciul/biroul poliţiei rutiere la care a înaintat permisul de conducere.
(7) În cazul în care contravenientul nu predă permisul de conducere în termenul prevăzut la alin. (4), durata de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se majorează de drept cu 30 de zile, fără îndeplinirea vreunei alte formalităţi.
(8) În sensul prezentului articol, prin serviciu al poliţiei rutiere se înţelege serviciul poliţiei rutiere din structura unui inspectorat judeţean de poliţie, Brigada Rutieră din cadrul Direcţiei Generale a Municipiului Bucureşti sau biroul de poliţie autostrăzi din cadrul Brigăzii Autostrăzi şi Misiuni Speciale din structura Inspectoratului General al Poliţiei Române.

In max. 30 de zile.
Buna ziua!
Conform legii postate de dumneavoastra eu inteleg urmatorul lucru in relatie cu situatia mea (va rog sa mi explicati daca gresesc undeva si de ce):

01 Iunie 2020. (permis eliberat de Romania) suspendat pe 30 zile (depasire linie continua)
14 Iunie 2020 contestatie amenda, recuperat permis
1 Februarie 2021 primit instiintare contestatie respinsa, posibilitate de apel de 30 zile.
Apel nu am mai facut, cele 30 zile de la instiintare si posibilitate de apel au trecut deci eu gandesc ca hotararea a ramas definitiva pe data de 2 sau 3 Martie 2021.
Conform alin 4 din legea postata de dumnevoastra inceperea suspendarii dreptului de a conduce incepe din ziua urmatoare predarii permisului dar nu mai tarziu de 30 zile de la data ramanerii definitive a hot. judecatoresti (care a fost acel 2 sau 3 martie).
Deci, in cazul meu in care nu voi preda permisul (m-am mutat definitiv in UK in August 2020 iar sanctiunea suspendare permis pt depasire linie continua din UE nu se aplica aici) inteleg ca inceperea suspendarii drepului de a conduce incepe nu mai tarziu 30 de zile de la data ramanerii deciziei definitive, adica incepe pe 1-2 Aprilie pentru ca eu nu-l predau. Evident se majoreaza perioada suspendarii cu inca 30 zile pentru nepredare permis ceea ce inseamna ca perioada de suspendare va fi 1Aprilie- 1 Iunie 2021. (30+30 zile bonus)

Va rog sa-mi spuneti daca este corect calculul de mai sus intrucat pe forumuri mai vechi am gasit info contradictorii, certuri si situatii in care soferi in situatii similare cu a mea s-au trezit cu permisul suspendat in Romania dupa 1 an sau chiar 2 si dosar penal. Eu ma gandesc ca ce ati postat mai sus este o modificare a legii mai recenta fata de acele discutii cand legea nu parea atat de clara.
(Mentionez ca in timpul celor 30 zile+30 zile bonus de suspendare nu voi fi in Romania, deci nu voi conduce pe teritoriul tarii).

Va multumesc!!
Calculul este corect, suspendarea a trecut. Daca cumva politia mai trimite vreo dispozitie trebuie actionati in instanta.