Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... idemnizatie revolutionar
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

idemnizatie revolutionar

Buna ziua, as dori sa stiu daca:
un revolutionar cu certificat de LUPTATOR REMARCAT PRIN FAPTE DEOSEBITE, reinnoit in iunie 2010, fara nici un venit, care nu a incasat nici un drept din legea 42 si legea 341/2004 pana in prezent, poate beneficia de indemnizatie si retroactiv in ce masura poate cere dreptul restant.
am 60 ani si nici un venit
· pensionarea cu 5 ani înainte de împlinirea vârstei standard, prevăzută de lege;

· acordarea unei indemnizaţii lunare, adăugată la pensia pentru limită de vârstă, echivalentă cu un coeficient de 0,6, calculată pe baza coeficienţilor de multiplicare aplicaţi asupra câştigului salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat şi aprobat prin legea bugetului asigurărilor sociale de stat.

De aceste două drepturi beneficiază şi Luptătorii Remarcaţi prin Fapte Deosebite.
multumesc
jhonybear, utilizator