Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Supraveghere video bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Supraveghere video bloc

Buna ziua...dacă vreau sa imi montez 1 camera de supraveghere la bloc sa vad parcarea am nevoie de autorizație,de acordul proprietarilor de la bloc,de la asociația de proprietari ceva
,trebuie să monteze o firmă specializata?
@george444
Avand in vedere ca postati pe forum public,incercati sa va respectati,sa respectati pe cei care incearca sa va comunice date relevante si exprimati-va decent
Anterior avansarii de acuze nefondate,informati-va temeinic despre legislatia instalarii sistemelor de supraveghere si stocare date prevazute de legislatia speciala
Conform dispozitii in domeniu instalarea sistemelor de supravegere,legal poate fi executata numai de catre operatori economici autorizati si cu licenta de la IGPR

@Ciprian1981P
In 2018 s-a schimbat legislatia care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari care nu are tangenta cu legislatia instalarii sistemelor de supraveghere si stocare date cu caracter personal
In principiu nu va trebuie nici o autorizatie si nici un acord, legea nu se refera la persoane fizice. Singura responsabilitate pe care o aveti este ca datele (inregistrarile video) pe care le faceti sa le pastrati strict pentru interesul dvs. personal, fara expunerea lor in spatiul public., sau la terte persoane. Aveti o problema doar de responsabilitate, orice vecin va poate face plingere la ANSPDCP sau la politie, daca descopera in spatiul public imagini de la acel loc supravegheat de camera dvs. in spatiul public.

"12. Când nu se aplică Regulamentul (UE) 2016/679?

Regulamentul (UE) 2016/679 nu se aplică prelucrării datelor cu caracter personal:

- în cadrul unei activități care nu intră sub incidența dreptului Uniunii;
- de către statele membre atunci când desfășoară activități legate de politica externă și de securitatea comună a Uniunii;
- de către o persoană fizică în cadrul unei activități exclusiv personale sau domestice;
- de către autoritățile competente în scopul prevenirii, investigării, depistării sau urmăririi penale a infracțiunilor, al executării sancțiunilor penale, inclusiv al protejării împotriva amenințărilor la adresa siguranței publice și al prevenirii acestora; acestea sunt reglementate de Directiva (UE) 2016/680 a Parlamentului European și a Consiliului din 27 aprilie 2016 privind protecția persoanelor fizice referitor la prelucrarea datelor cu caracter personal de către autoritățile competente în scopul prevenirii, depistării, investigării sau urmăririi penale a infracțiunilor sau al executării pedepselor și privind libera circulație a acestor date și de abrogare a Deciziei-cadru 2008/977/JAI a Consiliului."
[ link extern ]

Ciprian 1981P a scris:

Buna ziua...dacă vreau sa imi montez 1 camera de supraveghere la bloc sa vad parcarea am nevoie de autorizație,de acordul proprietarilor de la bloc,de la asociația de proprietari ceva
,trebuie să monteze o firmă specializata?