Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Instruire colectivă
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Instruire colectivă

Buna ziua !
conf art. 82 lit 2 din hg 1425/2006 , angajatorul beneficiar al serviciilor va asigura instruirea lucratorilor respectivi privind activitatile specifice intreprinderii si/sau unitatii respective, Instruirea se consemnaza in fisa de instruire anexa nr. 12.
CINE COMPLECTEAZA FISELE DE INSTRUIRE INDIVIDUALE A PERSONALULUI SUBCONTRACTANT ???
Stefan stefanut, utilizator
Buna ziua,
Daca este vorba de un contract de presatri servicii atunci angajatorul la care sunt angajati lucratorii ( prestarorul serviciului) asigura instruirea lucratorilor, conform programului de instruire si tematicii specifice.
Beneficiarul asigura, cum bine ati spus, instruirea colectiva a angajatilor prestatorului ce vor executa lucrari la siduil/punctele de lucru ce-i apartin.
Aceasta instruire se face de reprezentantul SSM al beneficiarului ( Lucrator desemnat/ SIPP/SEPP).
Ionut.ion, utilizator
Beneficiarul efectueaza instruirea ssm legata de riscurile profesionale specifice firmei sale si completeaza fisa de instruire colectiva din domeniul ssm.
Angajatorul lucratorilor care presteaza activitatea la beneficiar efectueaza instruirea specifica meseriei/ activitatii pe care o vor presta/ desfasura si completeaza fisele individuale de instruire in domeniul ssm ale lucratorilor.