Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa fara autorizatie de constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa fara autorizatie de constructie

Buna ziua,
Sunt in urmatoarea situatie: tatal meu a construit casa (a extins cu cateva camere) in care locuiesc prin anul 2000, dar fara autorizatie de constructie. Eu, in anul 2014 am mai construit inca o camera, tot fara autorizatie. Cum pot intra in legalitate? Am inteles ca ma ajuta legea 7/2020. Voi primi amenda de la primarie sau fapta s-a prescris (am citit in legea 50/1991, art 31 care spune ca s-ar prescrie in 3 ani de la data savarsitrii faptei)?
As avea nevoie de ajutor cu toti pasii pe care ii am de parcurs pentru a intra in legalitate.
Mentionez ca tatal meu a decedat in 2012, am facut intre timp succesiunea dar nu si partajul, deci in prezent suntem 3 coproprietari.
Multumesc aniticipat!
Am omis sa spun ca sunt dispus sa platesc pentru informatii. Multumesc
Poate ma puteti indruma catre cineva de specialitate care sa ma ajute, evident contra cost. Multumesc,