avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1082 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ccc
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ccc


Voi beneficia de CCC daca sotia nu munceste?este insarcinata cam in 3 saptamani si va naste undeva in septembrie2020..eu am un nou loc de munca in tara de o saptamana si pana in septembrie o sa fie 8 luni de cotizare.am mai lucrat in 2018 la Alta firma lunile Noiembrie-Decembrie plus Ianuarie-Februarie-Martie 2019.Va rog sa imi dati in raspuns..va multumesc frumos!!
Cel mai recent răspuns: Ncs30 , utilizator 08:23, 28 Ianuarie 2020
Nu are nicio legatura dreptul dvs referitor la CCC cu faptul ca sotia nu munceste sau nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia CCC.

Octombrie 2018 - Septembrie 2020 este perioada eligibila pentru CCC.

Perioade luate in calcul L noiembrie 2018 - martie 2019 (5 luni); 2020 (8 luni)...total 13 luni

In speta, beneficiati de indemnizatia CCC.
Va multumesc tare mult pentru raspuns si timpul acordat!multa sanatate va doresc!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Crestere copil Gabiade Gabiade Daca sotul a lucrat pana in ianuarie 2019 si eu sunt insarcinata in 2 luni,deci ar trebui sa nasc in dec-ianuarie 2020 poate beneficia el de indemnizatie? (vezi toată discuția)
Pentru creșterea copilului AlexandraLarisa AlexandraLarisa Bună. As dori sa întreb, eu am lucrat din 18 Ianuarie 2018, am rămas însărcinată în Februarie și am născut pe 2 Noiembrie, am avut concediu de 126 ... (vezi toată discuția)
Ccc-conditii Alexandra9000 Alexandra9000 Dacă am lucrat perioada mai-august 2018(4 luni) apoi din martie 2019 până în prezent oct 2019(8 luni) Si trebuie sa nasc în aprilie 2020 daca as demisiona ... (vezi toată discuția)