Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Legalitatea boxelor din subsolul blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Legalitatea boxelor din subsolul blocului

Buna ziua.

Am citit mai multe articole despre acest subiect, insa nu am gasit o trimitere exacta catre o anumita Lege.

Imi puteti confirma, va rog, daca este legal ca propietarii dintr un bloc sa detina boxele, in conditiile in care platesc chirie lunar catre Asociatie?

Recent, mi s-a furat ceva de la boxa si Presedintele blocului mi a spus ca nu pot face plangere la politie pentru ca oricum spatiul este ocupat ilegal.

Va multumesc mult.
Inspectoratul de stat in constructii si ISU nu accepta modificari neautorizate in condominii in subsolurile tehnice deoarece in majoritatea cazurilor se restrictioneaza accesul si se depoziteaza bunuri persoanle cu risc la incendiu