Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua,
Sunt angajata in Romania, cu plata contributiilor la zi. Sunt insarcinata. Tatal este cetatean german.
As dori sa stiu cum pot proceda pentru a beneficia de indemnizatia de crestere a copilului acordata de statul roman, in conditiile in care doresc sa nasc in Germania.
Va multumesc.
Buna ziua,
Art. 12 din OUG 111/2010
(1) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanță de urgență se acordă în situația în care solicitantul îndeplinește cumulativ următoarele condiții:
a) este cetățean român, cetățean străin sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau reședința pe teritoriul României;
c) locuiește în România împreună cu copilul/copiii pentru care solicită drepturile și se ocupă de creșterea și îngrijirea acestuia/acestora.
Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns. In continuare v-as ruga, daca se poate, sa clarificati daca se poate locui si in Germania si in Romania. Domiciliu stabil in Romania exista, insa vom locui atat in Germania cat si in Romania. In acest caz, mai pot beneficia de indemnizatie?
Va multumesc.
Andreea Oana C., utilizator
Eu zic ca mai bine sa intrebati la Agentia Nationala de Plati si Inspectie Sociala-ANPIS- acest aspect.
Gasiti un contact pe site-ul dumnealor.
Domiciliul trebuie sa fie in Romania. Vedeți art.12 din OUG 111/2010