avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua,
Sunt angajata in Romania, cu plata contributiilor la zi. Sunt insarcinata. Tatal este cetatean german.
As dori sa stiu cum pot proceda pentru a beneficia de indemnizatia de crestere a copilului acordata de statul roman, in conditiile in care doresc sa nasc in Germania.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:02, 31 Ianuarie 2020
Buna ziua,
Art. 12 din OUG 111/2010
(1) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanță de urgență se acordă în situația în care solicitantul îndeplinește cumulativ următoarele condiții:
a) este cetățean român, cetățean străin sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau reședința pe teritoriul României;
c) locuiește în România împreună cu copilul/copiii pentru care solicită drepturile și se ocupă de creșterea și îngrijirea acestuia/acestora.
Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns. In continuare v-as ruga, daca se poate, sa clarificati daca se poate locui si in Germania si in Romania. Domiciliu stabil in Romania exista, insa vom locui atat in Germania cat si in Romania. In acest caz, mai pot beneficia de indemnizatie?
Va multumesc.
Ultima modificare: Vineri, 31 Ianuarie 2020
Andreea Oana C., utilizator
Eu zic ca mai bine sa intrebati la Agentia Nationala de Plati si Inspectie Sociala-ANPIS- acest aspect.
Gasiti un contact pe site-ul dumnealor.
Domiciliul trebuie sa fie in Romania. Vedeți art.12 din OUG 111/2010

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie pt mame dupa copil zsofika zsofika Buna ziua am o intrebare vine primul bebe prietenul meu lucreaza in germania daca poate sa ma duca afara si pe mine sa nasc acolo indemnizatia dupa copil nu ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie Desperados Desperados Lucrez la o firma de 3 ani.sunt insarcinata in 4 luni si vreau sa nasc in germania.mai beneficuez de i demnizatia de aici?acolo mi se va da 300 de euro drept ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! soțul meu lucrează in germania de 8 ani, iar eu ... Mlb0905 Mlb0905 Bună ziua! Soțul meu lucrează in Germania de 8 ani, iar eu lucrez in România. Intenționez sa demisionez si sa merg sa locuim împreună. In situația in ... (vezi toată discuția)