Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Restituirea permisului de conducere in caz de accident ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Restituirea permisului de conducere in caz de accident cu victima

Buna seara! In data de 17-11-2019 am fost implicat intr un accident rutier minor (avand o victima) politistul mi a spus ca imi ia permisul de conducere si imi da o dovada pe care o prelungesc in fiecare luna..prima luna am prelungit dovada iar acum domnul procuror nu vrea sa imi mai aprobe cererea pentru prelungirea dovezii..mentionez ca victima a ajuns la spital dupa care la o ora a plecat pe picioarele ei neavand nimic grav..in acest caz mi au deschis un dosar penal pentru vatamare corporala din culpa (victima nu a depus plangere)intrebarea este: pot face un certificat de grefa pentru a recupera permisul sau macar sa mi prelungeasa dovada? Sunt angajat sofer si sunt singurul meu intretinator..multumesc mult
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Buna ziua ,Din ce motiv nu mai vrut d-nul procuror sa aprobe prelungirea dovezii?

Potrivit art. 111, alin. 6 din O.U.G. nr. 195/2002[1] privind circulația pe drumurile publice, la cererea titularului permisului de conducere reținut în condițiile alin. (1) lit. b) ,și în cazul săvârșirii infracțiunilor prev. de art. 334, art. 335 alin. (2), art. 336,337, art. 338 alin. (1) și la art. 339 alin. (2), (3) și (4) din Codul penal, sau ale alin. (4),permisul de conducere al conducătorului de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai, implicat într-un accident de circulație din care a rezultat uciderea sau vătămarea corporală a unei persoane, se reține de către poliția rutieră dacă acesta a încălcat o regulă de circulație, eliberându-se dovada înlocuitoare fără drept de circulație, în situația în care regula de circulație încălcată este una dintre cele prevăzute la art. 102 alin. (3) lit. a) și c), sau dovada înlocuitoare cu drept de circulație pentru o perioadă de 15 zile, în celelalte cazuri , procurorul care efectuează urmărirea penală sau exercită supravegherea cercetării penale ori, în faza de judecată, instanța de judecată învestită cu soluționarea cauzei poate dispune prelungirea dreptului de circulație, cu câte cel mult 30 de zile, până la dispunerea neînceperii urmăririi penale, sau încetării urmăririi penale sau, după caz, până la rămânerea definitivă a hotărârii judecătorești. Modul de soluționare a cererii de prelungire a dreptului de circulație se comunică și șefului poliției rutiere pe raza căreia s-a comis fapta.
Cererea pentru certificatul de grefă se poate face oricând între momentul pronunţării hotărârii şi acela al redactării hotărârii, când persoana interesată poate obţine direct copie de pe hotărâre.
Discutați cu un avocat cunoscut sau de pe site pentru a va îndruma.

Flori1609 a scris:

Buna seara! In data de 17-11-2019 am fost implicat intr un accident rutier minor (avand o victima) politistul mi a spus ca imi ia permisul de conducere si imi da o dovada pe care o prelungesc in fiecare luna..prima luna am prelungit dovada iar acum domnul procuror nu vrea sa imi mai aprobe cererea pentru prelungirea dovezii..mentionez ca victima a ajuns la spital dupa care la o ora a plecat pe picioarele ei neavand nimic grav..in acest caz mi au deschis un dosar penal pentru vatamare corporala din culpa (victima nu a depus plangere)intrebarea este: pot face un certificat de grefa pentru a recupera permisul sau macar sa mi prelungeasa dovada? Sunt angajat sofer si sunt singurul meu intretinator..multumesc mult

Cristinel Horeanu, Consilier juridic
Cererea pentru prelungirea dreptului de circulatie trebuie sa o motivati corespunzator pentru a fi admisa. Dvs ne puteti spune din ce considerente a motivat procurorul respingerea cererii, scrie in cuprinsul ordonantei.
Certificat de grefa se obtine de la instanta doar in cazul contraventiilor, cand se depune plangere impotriva PV, la dvs nu este posibil fiind vorba de un dosar penal.
Mi a respins cererea pe motivul ca am multe sanctiuni in cazierul judiciar, dar si prima data cand am prelungit o am avut acelasi cazier si mi a aprobat
Este un criteriu de care se poate tine cont.