avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... speta constitutional
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

speta constitutional

am o intrebare in leg cu o speta de consti.
"la data de 1 feb 2005, guvernul adopta o ordonanta de urgenta prin care stabileste plata unor noi impozite. La 20 feb 2005, senatul respinge ordonanta. La 21 feb 2005, proiectul de lege de aprobare a ordonantei este inregistrat la Camera Deputatilor. la 27 feb 2005, Guvernul adopta o noua ordonanta de urgenta prin care abroga ordonanta ulterioara." Ce trebuie sa decida Camera Deputatilor cu privire la prima ordonanta?

Alte discuții în legătură

Proiect lege privind aprobarea oug 59/2010 giany_01 giany_01 a fost aprobata oug 59/2010 de catre camera deputatilor ? (vezi toată discuția)
Ordonanta de urgenta 77/2013 albu67 albu67 Doresc sa stiu daca apare undeva ca OUG 77/2013 este abrogata.Stiu de decizia CCR ca este neconstitutionala , dar ma intereseaza daca parlamentul a publicat si ... (vezi toată discuția)
Ordonanța de urgență uitată khalima khalima Ce se întâmplă cu o ordonanță de urgență pentru care nu a intervenit nici lege de aprobare, nici lege de respingere (pur și simplu s-a uitat de ea)? ... (vezi toată discuția)