Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Venit din chirie pe perioada indemnizatiei crestere ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Venit din chirie pe perioada indemnizatiei crestere copil

Buna ziua,
Pot obtine venituri dintr-un contract de închiriere a unui apartament,pe perioada indemnizatiei de crestere copil, mai mari decat 5x1250 lei / an (suma maxima reglementata prin lege pentru femeile in ccc?Sau mi se suspenda indemnizatia? Multumesc.
Legea prevede ca , pe durata CCC se pot realiza în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu, al căror nivel net nu depășește de 5 ori cuantumul minim al indemnizației (n.m., 6250 lei) fara a distinge categoriile de venituri care se pot realiza.

Cred ca mai bine intrebati la AJPIS/ANPIS, intrucat legea nu distinge referitor la categoriile de venituri care se pot realiza pe durata CCC , ci mentioneaza doar cuantumul maxim al acestora.