Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calculul pensiei pentru limită de vârstă în anul ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calculul pensiei pentru limită de vârstă în anul 2020

Doresc sa stiu dacă în anul 2020, s-a schimbat formula de calcul a pensiei (cu 21% în plus) prin creșterea indicelui de corecție (la 1,41 fata de 1,20%);
De asemenea doresc să vă intreb daca aceasta creștere a indicelui de corecție are la bază saltul cîștigului mediu brut din 2018, DE CE NU SE APLICA si PENTRU ANUL 2019, acest indice?
Multumesc
Asa a stabilt legislativulI(legiuitorul) valoarea indicelui, prin lege.
Numai prin hotararea CCR, se mai poate interveni in valoarea indicelui de corectie pe 2019.