avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calculul pensiei pentru limită de vârstă în anul ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calculul pensiei pentru limită de vârstă în anul 2020

Doresc sa stiu dacă în anul 2020, s-a schimbat formula de calcul a pensiei (cu 21% în plus) prin creșterea indicelui de corecție (la 1,41 fata de 1,20%);
De asemenea doresc să vă intreb daca aceasta creștere a indicelui de corecție are la bază saltul cîștigului mediu brut din 2018, DE CE NU SE APLICA si PENTRU ANUL 2019, acest indice?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:09, 6 Februarie 2020
Asa a stabilt legislativulI(legiuitorul) valoarea indicelui, prin lege.
Numai prin hotararea CCR, se mai poate interveni in valoarea indicelui de corectie pe 2019.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indice corectie 2020 uca2015 uca2015 M-am pensionat acum un an cand indicele de corectie aplicat era de 1,20. Am citit ca din 09 ianuarie 2020 indicele de corectie care se va aplica la calculul ... (vezi toată discuția)
Munca după pensionare anticipată florinm58 florinm58 Am mare nevoie de un sfat priceput si sincer ,am fost sfatuit sa-mi depun dosarul de pensie anticipata ptr. ca acum , anul acesta sunt niste calcule mai ... (vezi toată discuția)
Indice corectie : as avea o întrebare în legătură cu indicele de corectie pentru ... Ștefan RM Ștefan RM As avea o întrebare în legătură cu indicele de corectie pentru calculul pensiilor. Într-o decizia de pensie de invaliditate din martie 2017 e 1,21, ... (vezi toată discuția)