avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

copil

buna seara ,acum o zi persoana cu care am un copil(nu suntem casatoriti)a decis sa pleci cu copilu fara acordul meu (eu eram la servici)am ancercat toate metodele sa o aduc anapoi cu copilu ,dar nu mai doreste ,spune ca are pe altu ,ea anu are servici si unde sa mutat la parinti ei locuesc 8 persoane si 2 minori antro singura camera ,ce sanse am sa ami iau copilu de la ea copilu poarta numele meu an certificat si adresa mea de domiciliu ,va rog un ajutor sunt disperat
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 09:02, 16 Februarie 2020
Mergeți la avocat și deschideți chiar maine procesul deoarece timpul.se scurge in defavoarea dvs.
Daca nu are conditii de locuit corespunzătoare poate pierde copilul.
O sa aveti însă un proces foarte greu.
Ultima modificare: Joi, 6 Februarie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
am vorbit cu un avocat si ma sfatiut sa ma duc la protectia copilului ,am vorbit cu cei dela protectia copilului si mau sftuit sa astept pana luni si daca nu revine acasa luni an coditile care traesste copilu miau spus ca o sa fie credintat mie si ea va si acuzata si de rapire ,nu doresc sai fac rau ca ea este dintro familie defavorizata singura sursa de venit este de 200 lei din ajutor social care al are maicasa
Buna seara,
Va sfatuiesc sa solicitati IN INSTANTA exercitarea autoritatii parintesti de catre ambii parinti, stabilirea domiciliului minorului la unul din parinti (daca este foarte mic, sub cativa anisor, nu aveti sansa sa se stabileasca la dumneavoastra) si sa solicitati stabilirea unui program de legaturi parintestesti cat mai avantajos pentru dumneavoastra.
ATENTIE, daca doamna are probe ca ati exercitat violente fizice sau psihice asupra ei veti avea probleme.
Va trebui sa platiti si pensia alimentara.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu ma ocup de peste 20 de ani de cazuri de acest fel si de cazuri cu răpiri, inclusiv răpiri internaționale.
Faceti cum v-am spus si de urgență.
Dacă stati asa vor trece ani...
Ultima modificare: Joi, 6 Februarie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
nu am lovito nici odata ,cearta a plecat cand am pinso ca vorbea cu alte persoane am si dovezi

Alte discuții în legătură

Cum pot divorta mancila_florin mancila_florin buna seara,sant casatorita de 21 de ani si am 3 copii minori,dar de aproape 8 ani m-am despartit de sotu meu ptr ca se lasase de servici,umbla mereu numa ... (vezi toată discuția)
Custodia minorului cu un parinte arestat annaise79 annaise79 Buna ziua o nalamurire am si ma tot apasa pe creier sotul meu a avut o rel inaintea mea cu cineva din care a un ingeras de copil...rel dintre ei (sotu si ... (vezi toată discuția)
Cum pot obtine custodia copilului..daca traiesc in concubinaj Beatrice12 Beatrice12 Buna seara..povestea mea este mai complicata...am o fetita de 1 anisor..si avand in vedere ca nu ma mai inteleg cu tatal ei...din cauza ca imi reproșează ... (vezi toată discuția)