Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Intabulare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Intabulare

Buna ziua ,
as avea o intrebare referitoare la intabularea unei case . Concret, am construit un imobil - casa familiala- in baza unei autorizatii de construire . Aceasta a fost obtinuta in anul 2007, Executia constructiei s-a intins pe durata mai multor ani, astfel ca termenul de finalizare prevazut in autorizatie a fost depasit . In afara de asta , proiectul initial nu a fost in intregime respectat in sensul ca a fost construita si o mansarda. Mentionez ca nu s-a facut , evident, receptia lucrarii.
Iar intrebarea este , in conditiile actuale prevazute de lege, daca poate fi intabulat imobilul respectiv si in ce conditii.
Multumesc.

Veti primi o amenda pentru nerespectarea autorizatiei, si va trebui sa va faceti proiectul din nou platind toate avizele. Daca constructia facuta nu poate fi incadrata in termenii pot/cut/plan urbanistic, primaria va poate solicita demolarea mansardei.