Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ordonanta suspendare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ordonanta suspendare permis

Buna ziua!!
Zilele trecute am primit in cele din urma de la Serviciul Rutier instiintarea referitoare la suspendarea permisului auto din urma unui accident din luna august.
Mi s a suspendat dreptul de a conduce pe o perioada de 90 zile, suspendarea incepand in data de 26 decembrie atunci am renuntat sa mai prelungesc dovada de circulatie. As dori sa va intreb daca aveti idee daca trebuie sa mai primesc si alte documente de la serviciul rutier referitor la amenda sau la testul acela de verificare a cunostintelor? In instiintare este mentionat doar art de lege 103 al.1 lit d , din OUG 195/2002. Care prevede doar suspendarea permisului. Intreb referitor la amenda si la testul de verificare pt ca politista care s a ocupat de caz la un moment dat a mentionat ca e posibil sa primesc amenda si sa trebuiasca sa dau acel test. Stiti ceva ,ma puteti lamuri, ca nimeni nu stie care i situatia si nu as vrea sa treaca perioada de 90 zile sa nu dau acel test sa mi se majoreze la inca 30 zile. Multumesc! zi frumoasa!
90 de zile? Victime ceva?
Citește:
Articolul 106
(1) Pana la expirarea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier si tramvai trebuie sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in evidenta, pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie, dupa cum urmeaza:
a) cand permisul de conducere i-a fost retinut pentru conducerea sub influenta bauturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depasirea sau trecerea la culoarea rosie a semaforului, daca prin aceasta s-a produs un accident de circulatie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
b) cand fapta a fost urmarita ca infractiune contra sigurantei circulatiei pe drumurile publice, iar procurorul a dispus clasarea ori renuntarea la urmarirea penala sau instanta a dispus renuntarea la aplicarea pedepsei ori amanarea aplicarii pedepsei;
c) cand a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, conform art. 104.
(2) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie se prelungeste cu 30 de zile, daca titularul permisului de conducere nu promoveaza testul de cunoastere a regulilor de circulatie, in situatiile prevazute la alin. (1) lit. a) si b) , sau nu se prezinta la serviciul politiei rutiere pentru sustinerea verificarii cunoasterii regulilor de circulatie.
Buna!Da, accidentul a fost cu victima, 1 persoana, fractura tibie, 80 zile iml, fara plangere penala, am primit solutionarea de clasare. Si instiintarea de suspendare de 90 de zile.

eugenoctavian1968 a scris:

90 de zile? Victime ceva?
Citește:
Articolul 106
(1) Pana la expirarea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier si tramvai trebuie sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in evidenta, pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie, dupa cum urmeaza:
a) cand permisul de conducere i-a fost retinut pentru conducerea sub influenta bauturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depasirea sau trecerea la culoarea rosie a semaforului, daca prin aceasta s-a produs un accident de circulatie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
b) cand fapta a fost urmarita ca infractiune contra sigurantei circulatiei pe drumurile publice, iar procurorul a dispus clasarea ori renuntarea la urmarirea penala sau instanta a dispus renuntarea la aplicarea pedepsei ori amanarea aplicarii pedepsei;
c) cand a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, conform art. 104.
(2) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie se prelungeste cu 30 de zile, daca titularul permisului de conducere nu promoveaza testul de cunoastere a regulilor de circulatie, in situatiile prevazute la alin. (1) lit. a) si b) , sau nu se prezinta la serviciul politiei rutiere pentru sustinerea verificarii cunoasterii regulilor de circulatie.