Forum Discuţii juridice Executare silită Titlu executoriu
Discuție deschisă în Executare silită

Titlu executoriu

Bună ziua! Datoria către o firma de telefonie poate deveni titlu executoriu? Mai pe scurt un fost abonament la Telekom de care nu am fost mulțumit ptr. Ca dacă se stârnea puțin vânt rămâneam fără televiziune, am cerut rezilierea contractului și mi sa zis ca nu se poate decât dacă achit contravaloarea contractului, nu mi se pare corect sa plătesc ceva ce nu am, am plătit doar ultima luna, acum mam trezit de la cei de la kruk mandatar al investcapital Ltd Malta ca vor începe procedurile de executare silita, țin sa precizez ca, contractul a fost încheiat în 2016 cu telekom
Nu au cum sa inceapa executarea silita pana nu obtin titlu executoriu. Adica, trebuie sa va actioneze in instanta si sa solicite instantei sa pronunte o hotarare prin care sa va oblige sa achitati. Daca este din 2016, vedeti care este data scadenta a facturilor. Daca au trecut mai mult de 3 ani sunt sanse sa se fi prescris dreptul. In momentul in care va actioneaza in instanta formulati intampinare cu ajutorul unui avocat.