avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general la o factura 2 chitante?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

la o factura 2 chitante?

Buna ziua!
Am emis factura de 6800 Ron.Intrebarea mea este, pot taia 2 chitante pentru aceasta factura, una de 3000 sa zicem si una de 3800 RON, scriind pe ambele "contravaloare factura nr. nnn/11.11.2009"?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: LAZAROVICI ALINA , utilizator 11:19, 19 Decembrie 2009
categoric nu!sunt interzise platile fragmentate cu numerar pentru facturi care depasesc 5000 lei...pentru aceste facturi se accepta o singura plata cu numerar in valoare de 5000 lei iar pentru diferenta se utilizeaza alte modalitati de plata:op,cec,bo....
Nu , o chitanta de maxim 5000 ron restul prin banca cf OG 15 / 1996
Multumesc frumos!
Nu se accepta doua chitante pt factura care este pe persoana juridica
daca valoarea facturii depaseste suma de 5000 lei atunci nu(pot fi doua chitante numai pentru suma pana la 5000 lei , pentru ce depaseste 5000 lei se face doar cu instrumente de decontare prin banca )

Alte discuții în legătură

Modalitate plata fact. peste 5000 lei rodia rodia Am urmatoarele nelamuriri privind plata in numerar a unei facturi cu valoare peste 5000 lei. Sa zicem ca trebuie sa paltesc o factura de 6500 lei. Numerar nu ... (vezi toată discuția)
Incasare facturi georgetag georgetag as dori sa stiu exact care este modul de incasare a unei facturi.....prin casierie o factura cu valoare de pana la 5000 ron se poate incasa prin casierie ... (vezi toată discuția)
O factura, cate chitante? ContSters63174 ContSters63174 Pe o factura mai mare de 5000lei, cate chitante se pot emite? (vezi toată discuția)