Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general la o factura 2 chitante?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

la o factura 2 chitante?

Buna ziua!
Am emis factura de 6800 Ron.Intrebarea mea este, pot taia 2 chitante pentru aceasta factura, una de 3000 sa zicem si una de 3800 RON, scriind pe ambele "contravaloare factura nr. nnn/11.11.2009"?
Multumesc anticipat!
categoric nu!sunt interzise platile fragmentate cu numerar pentru facturi care depasesc 5000 lei...pentru aceste facturi se accepta o singura plata cu numerar in valoare de 5000 lei iar pentru diferenta se utilizeaza alte modalitati de plata:op,cec,bo....
Nu , o chitanta de maxim 5000 ron restul prin banca cf OG 15 / 1996
Multumesc frumos!
Nu se accepta doua chitante pt factura care este pe persoana juridica
daca valoarea facturii depaseste suma de 5000 lei atunci nu(pot fi doua chitante numai pentru suma pana la 5000 lei , pentru ce depaseste 5000 lei se face doar cu instrumente de decontare prin banca )