avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... eu ca fiica a unei persoana cu handicap ce reprezint ? ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

eu ca fiica a unei persoana cu handicap ce reprezint ? curator sau tutore

Buna ziua . Pentru a completa online pe dgas.ro Stimulente Financiare am a rublica la care nu siu sa o completez, respectiv :
-niciuna/ curator/ parinte adoptiv/ parinte natural/ tutore.
Eu fiind fiica nu stiu unde ma incadrez.Astept un raspuns de la dvs. Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 17:17, 14 Februarie 2020
Sunteți doar fică, și atât. Nu reprezentați nimic, vă încadrați la rubrica =niciuna=.

Ați cerut poate la INSTANȚA de judecată punerea sub interdicție și tutela`?
Ultima modificare: Joi, 13 Februarie 2020
Dapix, utilizator
Daca aveti decizie judecatoreasca de numire curator, atunci asta sunteti.

Ce fel de decizie aveti ? Ce fel de handicap are mama ?
Handicap accentuat. Si nu am nici un fel de decizie.
Ciudat ca cele mai multe persoane cu handicap de orice fel sunt cele in varsta ( asa cred eu ) iar persoana din familie , respectiv un copil , care are grija de persoana cu handicap sa fie incadrata la =niciuna=
În loc să vă indignaţi, cereţi în instanţă să fiţi tutorele mamei şi aţi rezolvat problema.

Alte discuții în legătură

Deschidere succesiune corina stancu corina stancu tatal meu a murit acum 1 saptamina, mama este diagnosticata cu Alzheimer. actul de deces al tatalui precum si actul de proprietate al apartamentului parintilor ... (vezi toată discuția)
Curatelă, interdicție și/sau tutelă? care sunt pașii de urmat în cazul unui bolnav de schizofrenie? andra1299 andra1299 Buna ziua, sora mea a fost diagnosticata cu schizofrenie cronica si este in posesul unui certificat de handicap de tip psihic,grav pe 2 ani.Eu vreau sa fac ... (vezi toată discuția)
Tanar cu handicap in situatie precara indian indian Este vorba despre un tanar cu handicap, a carui curatela a fost obtinuta de mama (fara punerea sub interdictie a tanarului), insa mama a murit de curand, ea ... (vezi toată discuția)