Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Poate un avocat sa încheie un act legal de partaj, unde exista și un minor, care sa nu poată fi atacat în instanta în situația în care soții au divorțat și se înțeleg asupra partajului?(nu la notar datorita taxelor mari)
Buna ziua,
Daca este vorba doar de bunuri mobile, DA
Daca sunt si bunuri imobile si si imprumuturi, NU!
Da, daca este vorba de bunuri imobile doar la notar se poate incheia actul.
Incercati la mai multi notari deoarece costurile difera si nu vad sensul sa platiti mai mult pentru acelasi lucru de aceeasi calitate.
La notar nu este precum la avocat unde diferentele calitative pot fi enorme si nu va afecteaza cu nimic ca platiti mai putin la notar.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
minorul nu are legatura cu partajul.
nu puteti partaja la avocat- ori la notar mergeti sau la mai multi si vedeti cat va costa,, onorariul e cam 2-3% din valoarea bunurilor.
Pt a imparti bunuri mobile nu aveti nevoie nici de avocat si nici de notar.

gi-jane2 a scris:

minorul nu are legatura cu partajul.
nu puteti partaja la avocat- ori la notar mergeti sau la mai multi si vedeti cat va costa,, onorariul e cam 2-3% din valoarea bunurilor.
Pt a imparti bunuri mobile nu aveti nevoie nici de avocat si nici de notar.

Pai este diferența mare ca de ex. la avocat ma costa 1000 lei și la notar 1000si ceva de euro...
Poate sa fie si 10 lei, nu va poate ajuta.
Puteti sa mergeti la mediator, vedeti cat va aia si apoi, sa depuneti acordul ala de partaj in instanta si mai platiti taxa de timbru 1.5%
mergeti la mai multi notari si vedeti cat va costa.
Strangeti bani si platiti ca nu aveti incotro.