Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Societate cooperativa de consum conf legii 1/2005
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Societate cooperativa de consum conf legii 1/2005

Buna ziua.Sunt membru cooperator intr-o societate cooperativa de consum conf legii 1/2005.
De curand presedintele ales a demisionat,fara preaviz iar consiliul de administratie a admis acest fapt precum si desemnarea unui presedinte interimar .Intr-un cuvant,in cadrul consiliului ,presedintele a facut schimb de ...functii cu alt membru si bineinteles si de salariu.
Apreciez ca este cel putin imoral,dar as vrea sa stiu daca este LEGAl,atata vreme cat cons de administratie si presedintele sunt alesi in Ad.Generala.
Totodata as dori sa stiu daca cei 5 membri ai consiliului pot ..." culege" mandate de la alti membri cooperatori pentru adunarea generala in care se fac alegerile presedintelui,membrilor cons adtie,cenzori etc
Va multumesc si astept raspuns
george-neagu, moderator