Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Obligatia de a publica salariul pe declaratia de venit
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Obligatia de a publica salariul pe declaratia de venit

Buna ziua,
va rog frumos sa ma ajutati cu o problema. Sotia mea lucreaza la stat si are obligatia sa dea declaratie pe venit. Pe langa salarul ei ar trebui sa scrie si pe salarul meu (eu nu lucrez la stat!). Nu mi se pare corect ca si pe salarul meu sa vada toata lumea (si nu din cauza ca am avea nu stiu ce salar mare si avere mare. Pur si simplu nu mi se pare corect). La datele astea ar trebui sa aiba acces doar cei care lucreaza in domeniu (finante, ..etc.)
Exista oare o cale de a merge cu declaratia sotiei fara sa mai treaca si pe salarul meu?
extras din Legea 176/2010 privind integritatea în exercitarea funcţiilor şi demnităţilor publice, pentru modificarea şi completarea Legii nr. 144/2007 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea Agenţiei Naţionale de Integritate, precum şi pentru modificarea şi completarea altor acte normative:
art. 3 al. 2 Declaraţiile de avere se fac în scris, pe propria răspundere, şi cuprind drepturile şi obligaţiile declarantului, ale soţului/soţiei, precum şi ale copiilor aflaţi în întreţinere, potrivit anexei nr. 1.
art. 14, al. 5 (5) Dacă persoana a cărei avere este evaluată este căsătorită ori dacă are copii în întreţinere, în sensul Codului familiei, evaluarea se va extinde şi asupra averii soţului/soţiei şi, după caz, asupra averii copiilor aflaţi în întreţinere.