avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 280 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dacă rămân însărcinată și nu am loc de munca?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dacă rămân însărcinată și nu am loc de munca?

Nu am loc de munca, și vreau să rămân însărcinată! Ce drepturi am sau nu am niciun drept?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:36, 26 Februarie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nici un drept financiar. Copilul va primi doi ani 300 lei alocație.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Depinde de statutul dvs pe care l-ati avut in ultimii doi ani anteriori datei nasterii copilului.

Legea nu conditioneaza acordarea indemnizatiei numai de statutul de salariat al parintilor.
Am 4 ani în câmpul munci soțul lucrează, și este primul copil

Cornel Vasile a scris:

Depinde de statutul dvs pe care l-ati avut in ultimii doi ani anteriori datei nasterii copilului.

Legea nu conditioneaza acordarea indemnizatiei numai de statutul de salariat al parintilor.

Singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea devenituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit, in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului timp de 12 luni, aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu creștere copil tata scufitza1989 scufitza1989 Care sunt condițiile că tatăl sa intre in concediu creștere în prima lună și apoi sa intre mama? (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil rox_ann07 rox_ann07 Se poate beneficia de indemnizatiea de cresterea copilului daca sarcina este in a 3 a luna, iar vechimea la ultimul loc de munca este momentan tot de 3 luni? (vezi toată discuția)
Bună ziua, dacă am mai puțin de 12 luni venituri impozabile ... Iwona Iwona Bună ziua, Dacă am mai puțin de 12 luni venituri impozabile în ultimii doi ani anteriori datei nașterii copilului, pot sa cotizez 6 luni (sa le ... (vezi toată discuția)