Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocație de stat pentru copii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocație de stat pentru copii

Copilul meu împlinește pe 7 martie vârsta de 8ani. El este născut în Germania și nu a beneficiat niciodată de alocație de stat chiar dacă suntem în România și locuim aici. Am încercat de mai multe ori să solicit acest drept dar îmi cer un număr social din Germania iar eu nu am posibilitatea de a face rost de el. Cum pot proceda pentru a obține alocația de stat pentru copii?Nu vreau nimic din urmă ci doar din luna în care înaintez dosarul.
Solicitati sprijin pentru a obtine acel numar la Biroul ataşatului pentru probleme de muncă și sociale pentru RF Germania și Austria

Dna. Ioana Manole
Ataşat pentru probleme de muncă și sociale
Tel: +49 (0)30 212 39 108
Fax: +49 (0)30 212 39 399
E-mail: berlin.social@mae.ro