Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... insolvența persoanelor fizice
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

insolvența persoanelor fizice

Buna ziua,

Unde se depune cererea pentru insolvența persoanelor fizice?
Buna ziua,
Sunt 3 modalitati:
- puteti depune cererea la comisia de insolvenţă (daca aveti un plan de rambursare a datoriilor). Comisiile de insolventa sunt structurilor teritoriale ale ANPC/autoritatea pentru protectia consumatorilor

- dacă situaţia financiară este iremediabil compromisă si nu poate fi elaborat şi pus în executare un plan de rambursare a datoriilor, puteti solicita direct instanţei judecătoreşti competente deschiderea procedurii judiciare de insolvenţă.

Instanta judecatoreasca competenta este judecatoria in a carei circumscriptie ati avut domiciliul, resedinta sau resedinta obisnuita cel putin 6 luni anterior datei sesizarii instantei.

- puteti depune la comisia de insolvenţă o cerere de aplicare a procedurii insolventei simplificate.
Cabinet de Avocat Baltă Adriana-Veronica, Avocat